W poszukiwaniu własnego kadru

Przepis na dobre zdjęcie?

W poszukiwaniu własnego kadru
W poszukiwaniu własnego kadru
Źródło zdjęć: © flickr.com by @Luis Gustavo Zamudio A.
Jakub Jacek

23.04.2014 | aktual.: 26.07.2022 19:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie istnieje. Gdy zapytasz profesjonalisty usłyszysz klasyczne porady: „nie rozstawać się z aparatem, fotografować w domu, na przystanku, w pracy i na ulicy; nigdy się nie poddawać; ciągle fotografować, ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć…”. Ale co zrobić jeżeli już dawno okiełznaliśmy swój sprzęt i chcemy rozwijać się dalej? Jak poszukiwać własnego kadru?

Nie każdy potrafi fotografować

I wcale nie zamierzam nikogo zniechęcać. Żadna jednak recepta nie zadziała jeśli nie jest tobie przypisana. Z „tym” trzeba się urodzić.

Nie każdemu dane jest robienie pięknych zdjęć, tak jak nie każdy będzie mistrzem olimpijskim w rzucie dyskiem. Oprócz ćwiczeń i teorii w fotografię trzeba włożyć serce. Możesz mieć świetny sprzęt i warunki; możesz nauczyć się wszystkich zasad, ale nikt nie nauczy Cię wyczucia, spostrzegawczości, cierpliwości, delikatności…

Nikt nie nauczy Cię wyczucia i subtelności kadru.
Nikt nie nauczy Cię wyczucia i subtelności kadru.© JakubJacek.blogspot.com

Fotografowanie to sztuka

Fotograf musi posiadać zmysł muzyka! Dynamika, agogika, kolorystyka, harmonika – to tylko niektóre elementy, które łączą ze sobą te dwa światy. Zadaniem, zarówno muzyki jak i fotografii jest przekazywanie emocji. Choćbyś był technicznie bardzo dobry - nie ma mistrza, który jest w stanie nauczyć Cię „czuć muzykę”. Sprzedawcy nie raz przekonują klientów, że sprzęt robi zdjęcia niemal sam. Jednak posiadając jedynie sprzęt, będziesz potrafił wyłącznie „odtwarzać”. Nikt nikogo nie nauczył „robienia zdjęć” bądź „robienia muzyki”.

nie nikogo Jazzu nie nauczył. Musisz poczuć fotografię.
nie nikogo Jazzu nie nauczył. Musisz poczuć fotografię.© Flickr.com by @ Lorenzo Bianchi

Co więc robią profesjonaliści? Dlaczego ich obrazy mają powodzenie?

Elementy kompozycji

W muzyce, połączone ze sobą „elementy dzieła muzycznego” tworzą ów dzieło. Wiele z nich nachodzi na siebie i wzajemnie się uzupełnia. Dobre zdjęcia, podobnie - oparte są na pewnym porządku. Podstawowymi elementami kompozycji są: Linia, Kształt, Forma, Faktura, Wzór oraz Kolor. Wszystkie są równie ważne. Kształt nie może istnieć bez linii. Bez kształtu nie ma formy. Bez poprzednich nie istnieje faktura, bez faktury - wzór. Stosowanie ich już na początku przygody z fotografią nauczy nasze oko automatycznego kadrowania, aby jak profesjonaliści – bez zastanowienia - tworzyło dla nas gotowe obrazy.

Linia, Kształt, Forma, Faktura, Wzór oraz Kolor. Wszystkie są równie ważne.
Linia, Kształt, Forma, Faktura, Wzór oraz Kolor. Wszystkie są równie ważne.© Instagram.com by @kecajj

Ćwicz swój charakter

Fotografując masz szansę ćwiczyć swój charakter. Musisz być wyrozumiały i empatyczny, stanowczy i cierpliwy. Musisz być gotowy na wysiłek poświęcenie stojąc godzinami w deszczu bądź w upale. Pamiętaj - to Twoje emocje są na zdjęciu! Niezależnie od tego jaką treść ono niesie, jego odbiór zależy od Twoich emocji przekazywanych przez obraz. Jako fotograf musisz umieć je kontrolować. Od Twojego własnego odczucia w danej chwili zależą elementy kompozycji oraz finalny kadr. Uzbrój się w powyższe postawy, a natura Cię wynagrodzi. Pamiętaj, że nawet najlepiej zachowane zasady kompozycji - bez uczuć - nie stworzą przejmującego kadru.

Bądź cierpliwy, a natura Cię wynagrodzi :)
Bądź cierpliwy, a natura Cię wynagrodzi :)© Flickr.com

„Wszystko jest dobre ale nie wszystko przynosi mi korzyść”

Pamiętaj żeby zachować umiar. Zasady są po to żeby je łamać. Jednak należy to robić z głową! To właśnie pozwala profesjonalistom stworzyć magiczne ujęcia i przejmujące reportaże, a cały proces kompozycji odbywa się w ich głowach w ułamkach sekundy, które decydują o finalnej wersji zdjęcia.

Zawsze czekaj na odpowiedni moment.
Zawsze czekaj na odpowiedni moment.© Flickr.com @ by Doug Brown
Mamy wiosnę! Aparaty w dłoń!
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Komentarze (0)