W skrócie: wokół wystawy Erwitta, Waldemar Zdrojewski w Warszawie, Sudan w obiektywie Barta Pogody

W skrócie: wokół wystawy Erwitta, Waldemar Zdrojewski w Warszawie, Sudan w obiektywie Barta Pogody
Olga Drenda

01.03.2013 14:00, aktual.: 26.07.2022 20:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wystawa Elliotta Erwitta w Warszawie to nie tylko zdjęcia, ale również spotkania i warsztaty. Ponadto zdjęcia Waldemara Zdrojewskiego z Kijowa oraz wystawa portretów mieszkanek Sudanu autorstwa Barta Pogody w Rybniku.

Wystawa Elliotta Erwitta – wydarzenia towarzyszące[/h3]

Ciesząca się ogromnym zainteresowaniem warszawska wystawa Elliotta Erwitta to prawdziwy hit ostatnich tygodni. Organizatorzy przygotowali cykl wydarzeń towarzyszących – warsztatów, spotkań, dyskusji, które odbędą się w galerii MYSIA 3.

23.02 (sobota), godz 12

Impossible Project Polska – warsztaty z Bownikiem

Pięciogodzinne zajęcia odbędą się 23 lutego na MYSIA 3 w Warszawie. Warsztat obejmie wprowadzenie do obsługi aparatu wielkoformatowego z wkładem 8x10, omówienie charakterystyki plastyczno-wizualnej filmu, pracę z zadanym tematem i analizę wyników ćwiczeń.

Zgłoszenia uczestnictwa należy przesyłać na: warsaw@the-impossible-project.com. Udział w warsztatach jest płatny. Sprzęt i materiały zapewnia Impossible Space Project Warsaw.

2.03 (sobota), godz. 19

Dyskusja panelowa – Fotografia uliczna fotografią człowieka?

Monika Szewczyk, Kuba Kamiński, prowadzenie: Joanna Kinowska

2-3.03 oraz 23-24.03 (sobota-niedziela)

Warsztaty Leica Academy z Maćkiem Nabrdalikiem, "Opowiadaj Obrazem"

9.03 (sobota), godz. 12

Impossible Project Polska – warsztaty z Jackiem Porembą

9.03 (sobota), godz. 18

Spotkanie autorskie ze Stanisławem Kulawiakiem, Na peryferiach PRL

Nieustannie trwa konkurs „Zdjęcie dla Elliotta” - uczestnicy fotografują Warszawę w stylu erwittowskim. Spośród zgłoszonych zdjęć sam mistrz wybierze jedno, które zostanie nagrodzone albumem. Szczegóły: http://www.flickr.com/groups/personalbestforelliot/ 

Szczegółowe informacje pojawią się na stronie organizatora, radzimy również śledzić profil na Facebooku!

Waldemar Zdrojewski: Dzień po - Kijów

Świetny dokumentalista, twórca galerii Obserwacja - Waldemar Zdrojewski, zaprezentuje zdjęcia z wyprawy do Kijowa w galerii Obok ZPAF (Plac Zamkowy 8).

Kolacja w Kijowie. I nagle … głuchy stukot. Szum. Gwar. Krzyk. Płacz. Po chwili smutna wiadomość: umarł dziadek. Mieszkał na piętrze obok nas. Konsternacja. Co robić? W czym mogę pomoc? Może powinienem zniknąć? Może moja przypadkowa obecność jest niepożądana?

Czekam na rozwój wydarzeń, informacje płyną powoli. Już wiadomo - dziś wieczór kobiety będą balsamować ciało zmarłego. Jutro ceremonia pogrzebowa. Szybko w zgodzie z prawosławną tradycją. Instynkt dokumentalisty fotografa odzywa się, pytam pokornie gospodarzy, czy mogę robić zdjęcia, dokumentować tę historię. Konsternacja i odmowa - nie jest to w zgodzie z tradycją, nie wypada. A więc prysły zmysły, ale skoro tu jestem, będę choć biernym uczestnikiem tej smutnej uroczystości – pomyślałem. (...)

Jest południe. Część gości zostaje, część rozchodzi się, a ja chcę zobaczyć Kijów.

Kijów - metropolis, żyje swoim rytmem, szarobure, czasem złociste i złowrogie. Bazar, bałagan, mydło i powidło, wybory do parlamentu, agitka, śluby i rejs po Dnieprze.

Taki miałem jeden dzień w Kijowie.

„Wystawa ta - pisze autor - to jedynie zapis pewnej historii, opowiadanie, dokumentacja wydarzenia (paradoksalnie, na które każdy z nas oczekuje). I stan emocjonalny fotografa, który znalazł się w tej niespodziewanej sytuacji”.

Wernisaż wystawy odbędzie się 6 marca o godzinie 19, a zdjęcia można będzie oglądać do 2 kwietnia.

Bart Pogoda i sudańskie portrety

W Rybniku 23-24 marca odbędzie się festiwal podróżniczy Rozjazdy 2013. Jednym z towarzyszących mu wydarzeń jest wystawa zdjęć Barta Pogody, która zostanie otwarta wcześniej, 15 marca, i potrwa do 20 kwietnia. Wystawa, przygotowana wspólnie z Polską Akcją Humanitarną, to zbiór portretów mieszkanek jednego z najuboższych i najciężej doświadczonych rejonów świata - Sudanu Południowego. Portrety przedstawiają kobiety, które radzą sobie w warunkach braku dostępu do podstawowej infrastruktury, zmagając się z brakiem tak podstawowych dóbr jak choćby woda. Wystawa jest częścią szerszych działań Polskiej Akcji Humanitarnej, która współpracuje z fotoreporterami przy dokumentacji realiów krajów Trzeciego Świata.

Wernisaż wystawy odbędzie się 15 marca o godzinie 18 podczas Wieczoru Sztuk w Galerii Drugiego Planu w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach (ul. 1 maja 91B).

Pełen program festiwalu Rozjazdy znajduje się na stronie wydarzenia.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)