W skrócie: z Piaseczna nad Bajkał, młoda moda we Wrocławiu, Pisuk w Poznaniu

W skrócie: z Piaseczna nad Bajkał, młoda moda we Wrocławiu, Pisuk w Poznaniu
Olga Drenda

30.01.2013 16:55, aktual.: 26.07.2022 20:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W cotygodniowym przeglądzie wystaw: wyprawa nad jezioro Bajkał z Piotrem Malczewskim i Sławomirem Pułką, romantyczne portrety i moda w obiektywie Wiktora Franko i wystawa zdjęć scenarzysty m.in. „Jesteś Bogiem” i świetnego dokumentalisty Macieja Pisuka.

Dwóch fotografów przyrody i podróżników, Piotr Malczewski i Sławomir Pułka, wspólnie przygotowało relację z wyprawy nad jezioro Bajkał. Wystawa z podtytułem „Królestwo wody i lodu” ukazuje najgłębsze jezioro na świecie, które jest domem dla tysiąca gatunków roślin i 1550 gatunków zwierząt. Zimą pokrywa się warstwą lodu o nawet kilkumetrowej grubości, która – znikając na wiosnę, a także pękając podczas licznych sztormów – tworzy piękny i straszny spektakl natury z niesamowitą ścieżką dźwiękową.

Obraz

Wystawa w Muzeum Regionalnym w Piasecznie potrwa do 24 lutego.

Wiktor Franko we Wrocławiu

Wiktor Franko jest uważany za jednego z ciekawszych młodych polskich fotografów mody. Jest znany z romantycznych, malarskich zdjęć, które zostały docenione m.in. w konkursie Viva Photo Awards. Publikował w "Prism Magazine", "Camerapixo", "Confashion" oraz chińskim "Prime Magazine". Franko pracował również w Londynie, gdzie dla odmiany miał do czynienia z portretem. Specjalizował się w portretach muzyków rockowych i jazzowych (King Crimson, Marillion, Jan Garbarek). Związek z muzyką pozostał silny do dzisiaj – fotograf często projektuje okładki płyt.

Wystawa w Firleju (ul. Grabiszyńska 56) potrwa do 24 marca.

Maciej Pisuk w Poznaniu

Maciej Pisuk, zanim zajął się fotografią, pracował bardziej ze słowem niż z obrazem. Zadebiutował w latach 90. jako poeta, po czym rozpoczął pracę scenarzysty, pracując nad różnego typu produkcjami, od Teatru Telewizji po seriale. Stworzył scenariusz do jednego z najgłośniejszych polskich filmów ostatnich lat, „Jesteś Bogiem”.

Poza pisaniem fotografuje. Został wyróżniony m.in. na BZ WBK Press Foto 2006, Stockholm Photography Week 2012, Warszawskiej Jesieni Fotograficznej. Interesuje go portret człowieka, szczery dokument. Fotografie pokazane w Poznaniu powstały na warszawskiej Pradze, gdzie mieszka ich autor. Jak sam przyznaje, zdjęcia nie są spojrzeniem z zewnątrz, jak często dzieje się w reportażu, tylko przynoszą perspektywę miejscowego. Przedstawiają sąsiadów fotografa, którzy – jak mówi - „mają rzecz niezwykłą: twarze. Dziś już prawie nikt nie pokazuje twarzy i może tylko nieliczni jeszcze ją posiadają. Twarz zanika pod warstwami kolejnych masek dostosowanych do kolejnych ról, jakie zmuszeni jesteśmy odgrywać”.

Obraz

Praskie zdjęcia Macieja Pisuka można będzie zobaczyć w galerii 2piR (Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, ul. gen. T. Kutrzeby 10), od 6 lutego do 6 marca. Wernisaż odbędzie się 6.02.2013, godz. 18:00.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)