Peter Kool złapał za aparat na emeryturze. Zobaczcie, jak świetnie się bawi

Peter Kool złapał za aparat na emeryturze. Zobaczcie, jak świetnie się bawi

Urodził się w Holandii w 1953 roku. W wieku 20 lat Peter Kool zaczął pracę w belgijskiej fabryce stali i spędził tam 35 lat. Kiedy pojawił się jego pierwszy syn, kupił aparat fotograficzny, który od razu go zafascynował. Studiował fotografię w belgijskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1980-85. Poznał tam fotografów, którzy stali się dla niego inspiracją – Henriego Cartier-Bressona czy Garry'ego Winogranda.
Urodził się w Holandii w 1953 roku. W wieku 20 lat Peter Kool zaczął pracę w belgijskiej fabryce stali i spędził tam 35 lat. Kiedy pojawił się jego pierwszy syn, kupił aparat fotograficzny, który od razu go zafascynował. Studiował fotografię w belgijskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1980-85. Poznał tam fotografów, którzy stali się dla niego inspiracją – Henriego Cartier-Bressona czy Garry'ego Winogranda.
Źródło zdjęć: © © [Peter Kool](https://www.peterkool.be/index)
Monika Homan
08.05.2018 10:05, aktualizacja: 08.05.2018 12:09

Pół życia spędził w fabryce. Nie przeszkodziło mu to, żeby zrealizować swoje marzenia. Po przejściu na emeryturę oddał się fotografii i czuje się spełniony. Peter Kool pokazuje, że każdy czas jest doby, żeby robić to, co lubisz. Zwłaszcza, jeśli robisz to dobrze.

Podczas lat spędzonych w stalowni, fotografia była dla Koola tylko hobby. Kilka lat temu przeszedł na emeryturę i jego życie zaczęło się na nowo, prawie w całości poświęcił je fotografii ulicznej.
Podczas lat spędzonych w stalowni, fotografia była dla Koola tylko hobby. Kilka lat temu przeszedł na emeryturę i jego życie zaczęło się na nowo, prawie w całości poświęcił je fotografii ulicznej.© © [Peter Kool](https://www.peterkool.be/index)
Lubię wędrować z jakimś celem. Mój współczynnik kilometrów na zdjęcie jest raczej duży, ale fakt, że lubię trzymać aparat, sprawia, że jest to do zniesienia. W każdym razie, wykonanie i rezultat sprawiają, że fotografia uliczna jest dla mnie podwójną przyjemnością - opowiada nam Peter Kool.
Lubię wędrować z jakimś celem. Mój współczynnik kilometrów na zdjęcie jest raczej duży, ale fakt, że lubię trzymać aparat, sprawia, że jest to do zniesienia. W każdym razie, wykonanie i rezultat sprawiają, że fotografia uliczna jest dla mnie podwójną przyjemnością - opowiada nam Peter Kool.© © [Peter Kool](https://www.peterkool.be/index)
Peter nie poszukuje na ulicach jedynie humoru, jednak często pojawia się na jego fotografiach. Jak sam twierdzi: "humor bije tragedię". Robienie zdjęć jest dla niego sposobem na spełnienie siebie, coś więcej niż tylko istnienie.
Peter nie poszukuje na ulicach jedynie humoru, jednak często pojawia się na jego fotografiach. Jak sam twierdzi: "humor bije tragedię". Robienie zdjęć jest dla niego sposobem na spełnienie siebie, coś więcej niż tylko istnienie.© © [Peter Kool](https://www.peterkool.be/index)
W 2017 roku Peter został członkiem kolektywu fotograficznego iN-PUBLIC. Jego fotografie nie są reportażem. Starannie dobrane elementy wizualne i uważnie uchwycone chwile, to esencja fotografii ulicznej Koola.
W 2017 roku Peter został członkiem kolektywu fotograficznego iN-PUBLIC. Jego fotografie nie są reportażem. Starannie dobrane elementy wizualne i uważnie uchwycone chwile, to esencja fotografii ulicznej Koola.© © [Peter Kool](https://www.peterkool.be/index)
Podczas fotografowania na ulicy, trzeba być ciągle skupionym i dużo przebywać w terenie – mówi Kool – choć czasem znajdzie się czas na filiżankę kawy.
Podczas fotografowania na ulicy, trzeba być ciągle skupionym i dużo przebywać w terenie – mówi Kool – choć czasem znajdzie się czas na filiżankę kawy.© © [Peter Kool](https://www.peterkool.be/index)
Według Petera fotografia nie jest czymś, czego można się nauczyć. Podczas zajęć na Akademii, wykładowcy zwykle udzielali tylko wskazówek i pokazywali prace znanych fotografów. Jednak zapamiętał jedną radę: "nie wstrzymuj się, ponieważ myślisz, że to nie będzie dobre zdjęcie, zrób je mimo wszystko."
Według Petera fotografia nie jest czymś, czego można się nauczyć. Podczas zajęć na Akademii, wykładowcy zwykle udzielali tylko wskazówek i pokazywali prace znanych fotografów. Jednak zapamiętał jedną radę: "nie wstrzymuj się, ponieważ myślisz, że to nie będzie dobre zdjęcie, zrób je mimo wszystko."© © [Peter Kool](https://www.peterkool.be/index)
W czasach fotografii tradycyjnej Peter fotografował raczej ludzi - był wśród nich, tworzył portrety. Fotografia cyfrowa okazała się dla niego zbawieniem. Cyfryzacja sprawiła, że fotografia jest szybsza, zdrowsza i tańsza. Teraz Peter fotografuje ludzi bardziej z zewnątrz, niezauważenie.
W czasach fotografii tradycyjnej Peter fotografował raczej ludzi - był wśród nich, tworzył portrety. Fotografia cyfrowa okazała się dla niego zbawieniem. Cyfryzacja sprawiła, że fotografia jest szybsza, zdrowsza i tańsza. Teraz Peter fotografuje ludzi bardziej z zewnątrz, niezauważenie.© © [Peter Kool](https://www.peterkool.be/index)
Podczas fotografowania Kool nie oczekuje konkretnych momentów. Czeka po prostu, aż coś się wydarzy. Aparat towarzyszy mu prawie zawsze: "Z wyjątkiem pogrzebów i zakupów spożywczych" – mówi Peter.
Podczas fotografowania Kool nie oczekuje konkretnych momentów. Czeka po prostu, aż coś się wydarzy. Aparat towarzyszy mu prawie zawsze: "Z wyjątkiem pogrzebów i zakupów spożywczych" – mówi Peter.© © [Peter Kool](https://www.peterkool.be/index)
Więcej prac Koola możecie zobaczyć na jego stronie internetowej.
Więcej prac Koola możecie zobaczyć na jego stronie internetowej.© © [Peter Kool](https://www.peterkool.be/index)
Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora.
Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora.© © [Peter Kool](https://www.peterkool.be/index)
Obraz
© © [Peter Kool](https://www.peterkool.be/index)
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)