Warszawa nocą sfotografowana z kosmosu zwykłą lustrzanką
W nocy z 8 na 9 października tego toku astronauci Międzynarodowej Stacji Kosmicznej sfotografowali Warszawę. Wszystko w celu zbadania zanieczyszczenia świetlnego nad naszą stalicą.
26.10.2015 | aktual.: 26.07.2022 19:28
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Centrum Badań Kosmicznych PAN poprosiło o sfotografowanie Warszawy z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
:
„Serię ponad 30 zdjęć astronauci Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wykonali późnym wieczorem 8 października 2015, gdy stacja przelatywała nad terytorium Polski w kierunku Białorusi i Ukrainy. Stacja znajdowała się wtedy na wysokości około 400 km nad powierzchnią planety”.
Interaktywną mapę znajdziecie pod linkiem: zoz.cbk.waw.pl/nocne/mapa.html.
Do wykonania zdjęć, astronauci wykorzystali standardową lustrzankę cyfrową z obiektywem 400 mm. Pozwoliło to uzyskać obrazy na tyle szczegółowe, że można na nich dostrzec nawet wiele ulic osiedlowych. Według Centrum Badań Kosmicznych PAN wykonane zdjęcia są najbardziej aktualną fotografią nocnych świateł Warszawy. Wszystko w celu zbadania zanieczyszczenia świetlnego nad naszą stolicą.
Dr Andrzej Kotarba:
„Każdy świecący punkt na zdjęciu wskazuje źródło światła, które skierowane jest nie tylko na chodnik czy ulicę, ale również w jakimś stopniu w górę, w niebo. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że w niektórych miastach nawet połowa światła z oświetlenia publicznego jest emitowana prosto w kosmos" - mówi dr Andrzej Kotarba. „Łuna miejska to jeden z przejawów zanieczyszczenia świetlnego. W Polsce to zagadnienie jest wciąż mało znane, choć nie bez znaczenia dla naszego zdrowia. Przybywa badań, które pokazują, że wiele chorób cywilizacyjnych może być wywoływane lub intensyfikowane przez nadmiar światła nocą, w tym zanieczyszczenie światłem" – dodaje naukowiec.
Nie wspominając o zdjęciach nocnych, przy których zanieczyszczenia świetlne przeszkadzają w fotografowaniu np. nieba.