Warszawa: wystawa World Press Photo 2010 w Złotych Tarasach

fot. Pietro Masturzo
fot. Pietro Masturzo
Mateusz Gołąb

08.06.2010 15:32, aktual.: 01.08.2022 15:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od 7 czerwca do 1 lipca 2010 roku będzie można oglądać wystawę ze zdjęciami z 53 edycji konkursu World Press Photo w warszawskich Złotych Tarasach. Jeśli jesteście ze Stolicy albo będziecie po prostu w jej okolicach, warto ją odwiedzić.

Od 7 czerwca do 1 lipca 2010 roku będzie można oglądać wystawę ze zdjęciami z 53 edycji konkursu World Press Photo w warszawskich Złotych Tarasach. Jeśli jesteście ze Stolicy albo będziecie po prostu w jej okolicach, warto ją odwiedzić.

Pierwsze wręczenie nagród w tym najbardziej chyba znanym na świecie konkursie fotografii prasowej miało miejsce w 1955 roku. Od tamtej pory odbyło się już 53 edycji World Press Photo - konkursu przewidzianego tylko i wyłącznie dla profesjonalnych fotografów.

Ten rok również jest wyjątkowy, bo międzynarodowe jury po raz pierwszy w historii World Press Photo dopuściło do udziału w konkursie prace amatorskie oraz kadry z filmów video, które ukazywały się w prasie. Wyróżnienie specjalne zdobyło zdjęcie wykonane telefonem komórkowym w trakcie zamieszek w Teheranie po wyborach prezydenckich. Przedstawia ono zakrwawioną twarz Nedy - śmiertelnie ranionej młodej kobiety. Kadr z krótkiego filmu opublikowano w serwisie YouTube.

Teraz trochę statystyki. W tym roku zgłoszono 101 960 zdjęć i jest to rekordowa liczba zgłoszeń w całej historii World Press Photo. Z tej liczby wybrano prace 5847 fotografów ze 128 krajów. Najwięcej nagród w tym roku zdobyli Włosi i Amerykanie. Niestety - w gronie zwycięzców zabrakło tym razem Polaków.

Główną nagrodę otrzymał włoski fotoreporter - Pietro Masturzo za zdjęcie wykonane 24 czerwca 2009 roku. Fotografia przedstawia kobiety na dachach domów w Teheranie, protestujące przeciw wynikom wyborów prezydenckich w Iranie. Przewodnicząca jury Ayperi Karabuda Ecer powiedziała: ?Zdjęcie ukazuje początek czegoś, początek dużej historii. Dodaje impuls do poszukiwania informacji. Porusza wizualnie i emocjonalnie, zakochałam się w nim natychmiast?.

Ekspozycję składającą się z 63 paneli obejmujących 168 fotografii, będzie można oglądać codziennie w godzinach otwarcia CH Złote Tarasy:

  • Poniedziałek ? Sobota : 9:00 ? 22:00
  • Niedziela : 9:00 ? 21:00

Wstęp oczywiście jest wolny.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)