Warsztaty carbo. Dla tych fotografujących, którym niestraszna wiedza sprzed 150 lat

Czasy, w których fotografia wymagała obszernej ciemni, nieprzeciętnej siły do noszenia wielokilogramowego sprzętu oraz rozległej chemicznej wiedzy, dawno już minęły. Nostalgia pozostała. Spragnieni niepowtarzalnej aury XIX-wiecznych zdjęć mogą teraz udać się do Kowar na warsztaty dawnych technik fotograficznych.

Michal Macku, Untitled - Carbon Print No. 6, 2004
Michal Macku, Untitled - Carbon Print No. 6, 2004
Kamila Dworniczak

03.11.2010 | aktual.: 01.08.2022 15:03

Warsztaty zorganizowane przez Polską Szkołę Tradycyjnej Fotografii poświęcone będą ?królowej technik? ? tzw. carbo, technice pigmentu. Brzmi enigmatycznie? Z zawiłej receptury XIX-wiecznych fotografów trudno dziś wyłuskać jasną definicję.

Wiadomo, że uzyskana odbitka odznaczała się niespotykanymi wcześniej walorami artystycznymi, wyraźnym rysunkiem, doskonałą tonalnością i wielobarwnym kolorytem. Co więcej, zapis fotograficzny mógł powstać nie tylko na papierze, ale także na innych materiałach: ceramice, metalu, szkle czy drewnie.

Dziś zaskakujący wydaje się fakt, że podstawową substancją w procesie wywoływania odbitki była żelatyna, wytwarzana w XIX i na początku XX wieku w sposób zupełnie inny niż obecnie.

Po wielogodzinnych próbach Rafał Warzecha z PSTF zrekonstruował tę archaiczną technikę. Czasem warto namacalnie przekonać się, czym była dawna fotografia i spojrzeć ze zdrowym dystansem na jej współczesną cyfrową postać.

W technice carbo tworzyli najsłynniejsi fotografowie piktorialiści. Obecnie jest ona wykorzystywana przez niektórych twórców z obszaru tradycyjnej fotografii artystycznej, takich jak Michal Macku. Co ciekawe, charakterystyczna, "chropowata" strona wizualna techniki carbo zainspirowała jeden z nurtów fotografii cyfrowej, tzw. modern piktorializm.

Koszty warsztatów to 520 zł za osobę. Kwota ta obejmuje koszty noclegów, posiłków oraz koszty związane z zakupem materiałów i narzędzi niezbędnych do realizacji warsztatów, a z których będą korzystać uczestnicy. (...) Ostateczny termin opłaty uczestnictwa to 20 listopada 2010.

Po więcej wiadomości na temat warsztatów oraz szczegółowy program odsyłamy na www.pstf.pl.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)