Warsztaty z Gregorem Laubschem - mistrzem fotografii portretowej

Warsztaty z Gregorem Laubschem - mistrzem fotografii portretowej

Warsztaty z Gregorem Laubschem - mistrzem fotografii portretowej
Źródło zdjęć: © © Gregor Laubsch
Redakcja Fotoblogia.pl
13.08.2014 09:27, aktualizacja: 26.07.2022 19:51

Jak odnaleźć indywidualizm w człowieku? Jakie są wyznaczniki dobrego portretu? Jak ustawić światło sztuczne oraz wykorzystać naturalne? Jakie są najlepsze metody obróbki zdjęć portretowych? Autor mistrzowskich portretów podzieli się swoją wiedzą w trakcie zbliżających się dwudniowych warsztatów fotograficznych.

Gregor Laubsch to fotograf polskiego pochodzenia, mieszkający na stałe w Berlinie, który specjalizuje się przede wszystkim w fotografii portretowej. Znany ze swojego charakterystycznego, konsekwentnego stylu i doskonałej techniki. Fotografuje zarówno sprzętem analogowym, jak i cyfrowym, często w czerni i bieli. Jego prace były wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych konkursach fotograficznych i prezentowane podczas wielu wystaw, m.in.: „Rytuał” w Galerii BrowArt we Wrocławiu, „Auto/Portret” w gliwickiej galerii Art.Studio, podczas Nocy Muzeów 2012 czy na wystawach zbiorowych m.in. w Londynie i Kairze.

Nowe zdjęcie, które nie było do tej pory nigdzie publikowane.
Nowe zdjęcie, które nie było do tej pory nigdzie publikowane.© © Gregor Laubsch

Gregor Laubsch jest znany w Polsce także z prowadzania inspirujących, ale i praktycznych warsztatów fotograficznych z fotografii portretowej. Najbliższe, dwudniowe warsztaty pod patronatem Fotoblogia.pl na które Was serdecznie zapraszamy, odbędą się w dniach 27-28 września 2014 r. w Hotelu Dębrzyno k. Kościerzyny (Wąglowice). Zajęcia są przeznaczone zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów – pasjonatów fotografii portretowej. Chcielibyśmy Wam nieco przybliżyć, jak wyglądają takie warsztaty.

Zajęcia dzielą się na trzy części: teoretyczną, praktyczną oraz poświęconą obróbce zdjęć. Na początku pierwszego dnia warsztatów prowadzący Gregor Laubsch przeprowadza uczestników przez swoją wieloletnią historię związaną z fotografią. Mówi o pierwszych krokach, ewolucji fotograficznej, która w nim zaszła na przestrzeni lat, o preferencjach – o wyborach (fotografia cyfrowa a analogowa, barwa czy czerń i biel).

Zdjęcie, które nie było do tej pory nigdzie publikowane.
Zdjęcie, które nie było do tej pory nigdzie publikowane.© © Gregor Laubsch

Fotograf poświęca też sporo uwagi na kwestię wyboru portretu oraz aktu, jako preferowanego przez niego rodzaju fotografii. Tłumaczy, w jaki sposób patrzy na człowieka (modela) na zdjęciach, poszukując indywidualizmu i wyjątkowości. Ważnym punktem zajęć teoretycznych jest też dyskusja z uczestnikami, która ma na celu dostrzeżenie cech i wyznaczników dobrego portretu oraz jego kwintesencji. Gregor Laubsch pokazuje uczestnikom, jak we właściwy sposób przygotować plan zdjęciowy – jak ustawić światła (stałe, błyskowe), jakie stosować tła do portretu oraz w jakiej odległości ustawić modelkę/ modela.

Obraz
© © Gregor Laubsch

Po takim przygotowaniu można przejść do części praktycznej, gdzie uczestnicy pracują z dwiema modelkami na dwóch planach zdjęciowych pod okiem prowadzącego. W tym czasie Laubsch daje indywidualne wskazówki co do pracy z modelką (ustawienia, kontaktu, współpracy, makijażu i stylizacji). Na koniec ćwiczeń praktycznych wykonane zdjęcia są omawiane i selekcjonowane do dalszej części: pracy z programami do obróbki zdjęć – Adobe Lightroom oraz Adobe Photoshop. Prowadzący pokazuje uczestnikom krok po kroku, jakie należy wykonać czynności oraz jakich użyć narzędzi, by poprawnie obrobić zdjęcie portretowe. Na tym planowo kończy się pierwszy dzień zajęć.

Drugi dzień warsztatów zaczyna się od omówienia i przygotowania planu zdjęciowego przy wykorzystaniu światła zastanego. Laubsch dzieli się z uczestnikami wskazówkami dotyczącymi obserwacji oraz cech światła dziennego. Po tym wstępie uczestnicy chwytają za swoje aparaty i w praktyce wprowadzają rady w życie w trakcie sesji zdjęciowej na dwóch planach. Później, uczestnicy ponownie pod okiem Laubscha, zajmują się obróbką cyfrową wykonanych tego dnia portretów. Zakończenie zajęć wieńczy rozdanie przez Gregora Laubsch certyfikatów ukończenia warsztatów.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/14]

Chcąc zapewnić wysoką jakość zajęć oraz duży komfort uczestników, przewidzianych jest tylko 15 miejsc. Koszt udziału w warsztatach to 950 zł. W cenie zawarte jest zakwaterowanie w komfortowych pokojach Ośrodka Dębrzyno oraz pełne wyżywienie i serwis kawowy podczas trwania zajęć. W sobotę w ramach wieczoru integracyjnego odbędzie się biesiada grillowa. Uczestnicy powinni posiadać własny sprzęt fotograficzny (zalecana lustrzanka cyfrowa lub analogowa + obiektyw portretowy) oraz notebooka z oprogramowaniem Adobe Photoshop i Lightroom, które na czas warsztatów można bezpłatnie pobrać w wersji testowej ze strony twórców.

Więcej informacji pod adresem warsztaty@cyfrowekreacje.com.

Obraz
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)