Wciąż brakuje podzespołów do aparatów. Braki mogą trwać do końca roku lub dłużej

Wciąż brakuje podzespołów do aparatów. Braki mogą trwać do końca roku lub dłużej

Wciąż brakuje podzespołów do aparatów. Braki mogą trwać do końca roku lub dłużej
Marcin Watemborski
24.02.2022 12:32, aktualizacja: 26.07.2022 13:39

Eksperci z USA są przekonani, że branża elektroniczna szybko się nie podniesie. Dotyczy to również rynku sprzętu fotograficznego. Braki w podzespołach będą z nami jeszcze długi czas, a co za tym idzie – szybko nie zobaczymy najnowszych bezlusterkowców na sklepowych półkach.

Departament Handlu Stanów Zjednoczonych, czyli resort odpowiedzialny za wzrost gospodarczy, nie pozostawia złudzeń. Sytuacja na rynku produkcji sprzętu elektronicznego jest zła i szybko się nie poprawi.

Zgodnie z raporterm ekspertów, zapasy w fabrykach znacznie spadły. Jeszcze w 2019 roku stany magazynowe pozwalały na utrzymanie ciągłej produkcji elektroniki, w tym aparatów fotograficznych przez średnio 40 dni. W 2021 roku było to zaledwie 5 dni, a dziś jest jeszcze gorzej.

Na obniżone zapasy ma wpływ nie tylko pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 w kontekście zamykania fabryk, ale również zwiększenie zapotrzebowania na podzespoły. To w ciągu dwóch lat skoczyło o 17 proc. Braki odczuł wszystkie branże, również fotograficzna. Co chwilę któryś z gigantów informował o przesunięciu premiery lub obsuwach w dostarczaniu sprzętu. Sony nawet wycofało z oferty niektóre modele bezlusterkowców.

Kongres USA szuka rozwiązania problemu dotyczącego braków półprzewodników. Oczywistym kierunkiem dla rozwoju gospodarki oraz zażegnania kryzysu na rynku elektroniki są odbudowa i rozwój rodzimych firm zajmujących się wytwarzaniem podzespołów. Jest ot plan długoterminowy, który może sprawdzić się w przyszłości, ale póki co do końca roku 2022 nie ma co się spodziewać nagłej poprawy, bo ta zwyczajnie nie nastąpi.

Na tę chwilę chwilę eksperci są zgodni co do jednego – jest źle, a może być jeszcze gorzej. O ile bieżący rok spisany jest na straty to przyszły może być nieco lepszy, choć i to stoi pod znakiem zapytania.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)