Wczesne wersje urządzeń, z których nadal korzystamy. Tak wyglądały

Toster, mikrofalówka czy czajnik elektryczny – to urządzenia, których obecność w naszych domach jest dziś dla nas czymś całkowicie naturalnym. Kiedyś jednak były to innowacyjne wynalazki. Zdjęcia przedstawione w tej galerii pozwalają przyjrzeć się temu, jak się prezentowały.

Wczesne wersje znanych nam urządzeń
Wczesne wersje znanych nam urządzeń
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Wojciech Kulik

Tak samo jak dziś, tak i w dawnych czasach projektanci technologicznych cudeniek przywiązywali dużą wagę do ich wyglądu. O ile jednak dzisiaj królują minimalizm i prostota, dekady temu na porządku dziennym były wymyślne kształty i zachwycające zdobienia. Doskonale pokazują to zdjęcia zebrane przez serwis Bored Panda.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wystarczy spojrzeć choćby na ten elektryczny toster z 1920 roku. Prezentuje się niecodziennie. Niestety na porządku dziennym było parzenie rąk użytkowników, jako że trzeba było obsługiwać go ręcznie. Warto tu jeszcze wspomnieć ciekawostkę, że sprzęt ten pojawił się na osiem lat przed "wynalezieniem" krojonego chleba – pierwszy pokrojony bochenek trafił do sprzedaży w 1928 roku.

Toster elektryczny z 1920 roku
Toster elektryczny z 1920 roku© Licencjodawca

Równie zachwycająco przedstawia się elektryczny czajnik – początkowo urządzenia te były bardzo podobne do tradycyjnych czajników. Ten konkretny model pochodzi z 1909 roku i został zaprojektowany przez Petera Behrensa dla niemieckiej firmy AEG.

Elektryczny czajnik z 1909 roku
Elektryczny czajnik z 1909 roku© Wikimedia Commons | Daderod

Całkiem podobnie do współczesnych modeli prezentuje się natomiast pierwsza (komercyjnie dostępna) mikrofalówka. Urządzenie o nazwie Radarange w 1947 roku wypuściła na rynek firma Raytheon.

Mikrofalówka z 1947 roku
Mikrofalówka z 1947 roku© Licencjodawca

Nie tak niecodziennie prezentowało się także pierwsze elektryczne żelazko, a co ciekawe pochodzi ono z 1882 roku.

Elektryczne żelazko z 1882 roku
Elektryczne żelazko z 1882 roku© Licencjodawca

Pozostańmy jeszcze na moment przy domowych akcesoriach. Oto Thor – jedna z pierwszych elektrycznych pralek. Rocznik? 1910.

Elektryczna pralka z 1910 roku
Elektryczna pralka z 1910 roku© Licencjodawca

Dziesięć lat później zostało zrobione zdjęcie, które możemy zobaczyć poniżej. Co przedstawia? Jedną z pierwszych suszarek do włosów.

Suszarka do włosów z 1920 roku
Suszarka do włosów z 1920 roku© Licencjodawca

Uwagę przykuwa też pierwsza kosiarka, z 1916 roku. Co tu dużo mówić – to kawał sprzętu.

Kosiarka z 1916 roku
Kosiarka z 1916 roku© Wikimedia Commons | Missouri Botanical Garden

Cofnijmy się jeszcze bardziej. Rok 1869 i jeden z trzech pojazdów walczących o miano pierwszego motocykla na świecie: Michaux-Perreaux Steam-Vélocipède.

Motocykl z 1869 roku
Motocykl z 1869 roku© Flickr | ROGERIOMACHADO

Nie można by nie wspomnieć też o pierwszym komputerze z dyskiem twardym, ułatwiającym przechowywanie cyfrowych informacji. Na zdjęciu widzimy konkretnie IBM 305 RAMAC, a za każdy megabajt trzeba było zapłacić – bagatela – 10 tys. dol.

Komputer z 1956 roku
Komputer z 1956 roku© ed-thelen.org

W 1964 roku na rynku pojawiła się natomiast pierwszy myszka komputerowa. Zaprojektowany przez Douglasa Engelbarta model miał tylko jeden przycisk i poruszał się nie tak swobodnie jak współczesne urządzenia, lecz tylko w dwóch osiach.

Myszka komputerowa z 1964 roku
Myszka komputerowa z 1964 roku© Flickr | Blake Patterson

W latach 1946 – 1947 do sprzedaży trafił natomiast pierwszy masowo produkowany telewizor. Nazywał się RCA 630-TS, miał tak duży wyświetlacz jak współczesne tablety, a kosztował 435 dolarów (co na dzisiejsze daje 6800 dolarów).

Telewizor z 1946 roku
Telewizor z 1946 roku© Wikimedia Commons | Fletcher6

A zgadniesz co znajduje się na tym zdjęciu? To "Lazy Bones" z 1950 roku. Pierwszy na świecie pilot do telewizora (choć niektórzy żartują, że pierwszymi pilotami były dzieci wysyłane przez rodziców do telewizorów, aby ręcznie przełączały kanały).

Pilot do TV z 1950 roku
Pilot do TV z 1950 roku© Twitter | wasbuxton

Wojciech Kulik, dziennikarz Fotoblogii

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)