Wernisaż Pracowni reportażu FWF 2.8 już dziś wieczorem w Opolu

Fot. Agnieszka Sroka
Fot. Agnieszka Sroka
Piotr Dopart

06.10.2011 11:30, aktual.: 01.08.2022 14:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pracownia reportażu to warsztaty organizowane przez Fundację Warsztatów Fotograficznych 2.8 raz w roku. Podczas zajęć przez kilka miesięcy uczestnicy pracują nad swoimi projektami pod okiem zawodowych fotoreporterów. Już dziś o godzinie 20:00 odbędzie się wernisaż ich wystawy w Pubie Ostrówek w Opolu.

W ramach wystawy zobaczyć można będzie zdjęcia Agnieszki Sroki z serii „Adam”, Bartka Kopczyńskiego i Urszuli Estko-Piotrowskiej („Ukryta opcja”), Wojtka Urbaniaka („Artur”), a także Barta Skowrona „The surfers”.

Bohater zdjęć Agnieszki, trzydziestodwuletni Adam Pieszczuk, od urodzenia choruje na wrodzoną łamliwość kości. Mimo choroby stara się, aby niepełnosprawność nie ograniczała jego planów i marzeń, dlatego zrobił licencjat z politologii, kończy psychologię, a w 2008 r. założył z grupą przyjaciół Fundację „Synergia” dokształcającą osoby niepełnosprawne i działającą na ich rzecz, a także klub War Academy, który zrzesza miłośników gier bitewnych. Adam wywalczył też w Opolu specjalne busy miejskie, które przyjeżdżają po osoby niepełnosprawne we wskazane miejsce i wiozą je pod wybrany adres. W 2010 roku został wybrany do Rady Miasta Opola.

Fot. Agnieszka Sroka
Fot. Agnieszka Sroka
Fot. Agnieszka Sroka
Fot. Agnieszka Sroka

Na tematyce osób niepełnosprawnych skupił się także Wojtek Urbaniak. Autor zdjęć z serii „Artur” tak mówi o niewidomym, tytułowym bohaterze swoich fotografii:

Artur zaintrygował mnie od pierwszego spotkania swoim apetytem na życie. Mawia, że jedyne ograniczenia, które zna, to te „w głowie”. A jedyny sposób, by odkryć granice możliwości, to przekroczyć je i sięgnąć po niemożliwe…
Fot. Wojtek Urbaniak
Fot. Wojtek Urbaniak
Fot. Wojtek Urbaniak
Fot. Wojtek Urbaniak
Fot. Wojtek Urbaniak
Fot. Wojtek Urbaniak

Odmiennej tematyce poświęcili swój czas Bartek Kopczyński w zespole z Urszulą Estko-Piotrowską ("Ukryta opcja") i Bart Skowron („The surfers”). Pierwszy z fotografów postawił sobie za cel stworzenie portretów miejsc i ludzi Opolszczyzny. Powiedział:

Kiedy usłyszałem w mediach termin „ukryta opcja”, to coś mną poruszyło. Urodziłem się na ziemiach Opolszczyzny i mimo że rodzice nie pochodzą stąd, to sam wielokrotnie spotykam się z życzliwością i serdecznością osób, do których adresowane były te słowa. Dlatego pierwszą myślą było zaprezentowanie portretów tych ludzi oraz miejsc, w których żyją, które są im bliskie. Ponieważ są to także i moje miejsca. (…)

Drugi z twórców zdecydował się z kolei wykonać serię portretów surferów płci obojga, wraz z ich podstawowym wyposażeniem.

Fot. Urszula Estko-Piotrowska i Bartek Kopczyński
Fot. Urszula Estko-Piotrowska i Bartek Kopczyński
Fot. Bartek Kopczyński
Fot. Bartek Kopczyński
Fot. Bart Skowron
Fot. Bart Skowron
Fot. Bart Skowron
Fot. Bart Skowron

Wszystkie zdjęcia będzie można oglądać w ramach Opolskiego Festiwalu Fotografii, który rozpoczyna się właśnie dziś.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)