Wernisaż Pracowni reportażu FWF 2.8 już dziś wieczorem w Opolu
Pracownia reportażu to warsztaty organizowane przez Fundację Warsztatów Fotograficznych 2.8 raz w roku. Podczas zajęć przez kilka miesięcy uczestnicy pracują nad swoimi projektami pod okiem zawodowych fotoreporterów. Już dziś o godzinie 20:00 odbędzie się wernisaż ich wystawy w Pubie Ostrówek w Opolu.
06.10.2011 | aktual.: 01.08.2022 14:29
W ramach wystawy zobaczyć można będzie zdjęcia Agnieszki Sroki z serii „Adam”, Bartka Kopczyńskiego i Urszuli Estko-Piotrowskiej („Ukryta opcja”), Wojtka Urbaniaka („Artur”), a także Barta Skowrona „The surfers”.
Bohater zdjęć Agnieszki, trzydziestodwuletni Adam Pieszczuk, od urodzenia choruje na wrodzoną łamliwość kości. Mimo choroby stara się, aby niepełnosprawność nie ograniczała jego planów i marzeń, dlatego zrobił licencjat z politologii, kończy psychologię, a w 2008 r. założył z grupą przyjaciół Fundację „Synergia” dokształcającą osoby niepełnosprawne i działającą na ich rzecz, a także klub War Academy, który zrzesza miłośników gier bitewnych. Adam wywalczył też w Opolu specjalne busy miejskie, które przyjeżdżają po osoby niepełnosprawne we wskazane miejsce i wiozą je pod wybrany adres. W 2010 roku został wybrany do Rady Miasta Opola.
Na tematyce osób niepełnosprawnych skupił się także Wojtek Urbaniak. Autor zdjęć z serii „Artur” tak mówi o niewidomym, tytułowym bohaterze swoich fotografii:
Artur zaintrygował mnie od pierwszego spotkania swoim apetytem na życie. Mawia, że jedyne ograniczenia, które zna, to te „w głowie”. A jedyny sposób, by odkryć granice możliwości, to przekroczyć je i sięgnąć po niemożliwe…
Odmiennej tematyce poświęcili swój czas Bartek Kopczyński w zespole z Urszulą Estko-Piotrowską ("Ukryta opcja") i Bart Skowron („The surfers”). Pierwszy z fotografów postawił sobie za cel stworzenie portretów miejsc i ludzi Opolszczyzny. Powiedział:
Kiedy usłyszałem w mediach termin „ukryta opcja”, to coś mną poruszyło. Urodziłem się na ziemiach Opolszczyzny i mimo że rodzice nie pochodzą stąd, to sam wielokrotnie spotykam się z życzliwością i serdecznością osób, do których adresowane były te słowa. Dlatego pierwszą myślą było zaprezentowanie portretów tych ludzi oraz miejsc, w których żyją, które są im bliskie. Ponieważ są to także i moje miejsca. (…)
Drugi z twórców zdecydował się z kolei wykonać serię portretów surferów płci obojga, wraz z ich podstawowym wyposażeniem.
Wszystkie zdjęcia będzie można oglądać w ramach Opolskiego Festiwalu Fotografii, który rozpoczyna się właśnie dziś.