Wernisaż wystawy "Fantomy" Izy Zdziebko

Wernisaż wystawy "Fantomy" Izy Zdziebko

Wernisaż wystawy "Fantomy" Izy Zdziebko
Jakub Kaźmierczyk
02.08.2014 08:52, aktualizacja: 26.07.2022 19:51

Fotografia pełna tajemnic, ciemna, ale zarazem jasna - takie właśnie zdjęcia zobaczymy na wystawie Izy Zdziebko

„Fantomy” Izy Zdziebko to w istocie fotografia pejzażowa, lecz szalenie osobista i kreacyjna. Pewne elementy pejzażu zostały wybrane, wskazane, dotknięte. Dostrzegamy je łatwiej, ciągle widzimy kontekst, to co znajduje się obok, tło i sceneria nie pogrąża się w niebycie. W pejzażu nie zachodzi zmiana. Nie ma elementu dodatkowego, nie następuje przesunięcie. Reflektor, niczym na scenie uwypukla i wskazuje fragment.

W „Fantomach” następuje pewnego rodzaju podwójna gra: fotografowanie to wskazywanie rzeczy, zaś fotografia istnieje tylko i wyłącznie dzięki światłu. Wskazywanie światłem prowadzi widza od nastroju i kontemplacji pejzażu w stronę metafizyki, namysłu nad rolami i funkcjami fotografii.

Na tej scenie ważna jest też osoba fotografującej, wskazującej, wysyłającej świtało. Artystka zdradza sposób powstania serii: „Wykorzystałam światło z latarki zamocowanej na czole i długi wężyk spustowy, tak żeby móc dość swobodnie "sterować" własnym ciałem względem krajobrazu i wydobywać z niego formy, przyjazne dla moich oczu. Coś ,co jawiło się przed moimi oczami w chwili powstawania obrazów, jest rodzajem przywidzenia (fantomu)”

Jeśli macie ochotę zobaczyć więcej tajemniczych zdjęć, zapraszamy na wernisaż wystawy, który odbędzie się w Galerii ZPAF przy ulicy Świętego Tomasza 24 w Krakowie. Termin: 08.08, godzina 20. Zapraszamy!

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)