Wernisaż wystawy fotografii Adama Golca

Wernisaż wystawy fotografii Adama Golca
Źródło zdjęć: © © Adam Golec
Marcin Watemborski

29.03.2016 09:01, aktual.: 26.07.2022 19:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wystawa połączy świat dwóch historii o jednym kierunku – tej opowiedzianej obrazem i tej literackiej. Joanna Bator, laureatka nagrody literackiej Nike, wraz z fotografem – Adamem Golcem, stworzyli powieść „Wyspa Łza”, która połączyła dwa światy.

W książce „Wyspa Łza” opisana została Sri Lanka oczami autorki oraz fotografa. Stała się ona miejscem poszukiwań, przestrzenią ujawniającą istnienie mrocznej bliźniaczki. Tytułowa wyspa niechętnie pokazuje swoje mroczne oblicze, gdzie jawa przenika się ze snem.

W 14 kadrach Golca – Sri Lanka zaczyna snuć własną historię. Jest to powieść opowiedziana obrazem, podczas pobytu autorki i fotografa na wyspie. Podobnie jak w „Wspie Łza”, i tutaj widz znajdzie mroczne odniesienia do balansowania na pograniczu jawy i snu.

Obraz
© © Adam Golec

Adam Golec jest absolwentem łódzkiej Filmówki, jest fotografem oraz filmowcem. Był wielokrotnie nagradzany w takich konkursach jak Grand Press Photo, Newsreportaż, BZWBK Press Foto oraz Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej.

Portretował między innymi: Wisławę Szymborską, gdy dowiedziała się o przyznaniu jej Nagrody Nobla, Mario Vargasa Llosę, Johna Malkovicha, Ludwika Jerzego Kerna, Petera Greenwaya, Stanisława Lema, Orhana Pamuka, Andrzeja Stasiuka oraz wiele innych znanych i interesujących osób.

Obraz
© © Adam Golec

W swoich esejach fotograficznych, autor opowiada o niepełnosprawnych zdobywających Kilimandżaro, członkach Tamilskich Tygrysów oraz ofiarach wojny domowej na Sri Lance. Golec jest związany z Agencją Gazeta oraz francuską Agencją VU. Publikuje w Gazecie Wyborcej, Newsweeku, Dużym Formacie, Wysokich Obcasach, polskiej edycji National Geographic i Traveler, Polityce, Tygodniku Powszechnym, Elle oraz wielu innych. Jego warsztat podkreśla znaczenie czasu i przestrzeni w materiałach dokumentalnych. Stara się wniknąć w zamknięte środowiska, utrwalając na swoich zdjęciach różnorodne sfery życia.

Wernisaż wystawy odbędzie się 1. kwietnia 2016 roku w Galerii Skene, przy al. Wojska Polskiego 38 w Jeleniej Gorze. Ekspozycję będzie można odwiedzać codziennie w godzinach 10:00-22:00, aż do 10. maja.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)