Wet Plate Competition 2019 za nami. Oto najlepsze zdjęcia w technice mokrego kolodionu

Wet Plate Competition 2019 za nami. Oto najlepsze zdjęcia w technice mokrego kolodionu

Wet Plate Competition 2019 za nami. Oto najlepsze zdjęcia w technice mokrego kolodionu
Źródło zdjęć: © © David Russo / Grand Prize / [Wet Plate Competition 2019](https://moderncollodion.com/2019results)
Monika Homan
12.04.2019 10:53, aktualizacja: 12.04.2019 12:53

Poznaliśmy zwycięzców drugiej edycji Wet Plate Competition. Z pośród 220 zgłoszeń jury wybrało najlepsze zdjęcia wykonane w technice mokrego kolodionu.

Mokra płyta kolodionowa to technika z lat 50 XIX wieku, polegająca na pokryciu szklanej płytki materiałem światłoczułym i bezpośrednim jej naświetleniu. Dzięki wykorzystaniu związków srebra, prace zyskują metaliczny blask w jasnych partiach, a czernie pozostają głębokie.

Fotografowie, którzy wykorzystują tę technikę do swoich zdjęć, zmierzyli się w konkursie Wet Plate Competition 2019. Zwyciężył David Russo ze zdjęciem "Dwa gwoździe”

Russo po raz pierwszy zainteresował się kolodionem po obejrzeniu dzieła Sally Mann w albumie fotograficznym kilka lat temu. W 2013 roku uczestniczył w warsztatach pod kierunkiem Marka Ostermana i poznał technikę mokrego kolodionu. Od tamtej pory ciągle ćwiczy.

"Dwa gwoździe” to próba podzielenia się ze światem własnym doświadczeniem. Pochodzi z serii zdjęć zatytułowanej "Framer". Pracuję zawodowo jako twórca obrazów od prawie dziesięciu lat i wydawało mi się to naturalnym przedstawieniem mojego życia zawodowego, żeby zacząć fotografować narzędzia.

Stworzenie tego zdjęcia było dla Davida wyzwaniem, a cały proces zajął mu dwa miesiące. Fotograf musiał wymyślić, jak sprawić, żeby gwoździe zawisły w powietrzu. Dzięki płytkiej głębi ostrości, odpowiednim oświetleniu, perspektywie i odrobinie kreatywności udało mu się stworzyć iluzję.

Zobaczcie też zdjęcia, które zwyciężyły w poszczególnych kategoriach: Portret w studio, Portret w naturalnym świetle, Martwa natura, oraz Krajobraz / Architektura.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/4]

Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej konkursu .

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)