Weź udział w wyjątkowym spotkaniu StreetMeet w Warszawie. To wielka szansa!

Weź udział w wyjątkowym spotkaniu StreetMeet w Warszawie. To wielka szansa!
Street Photo Poland

02.04.2019 07:56, aktual.: 26.07.2022 15:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pod koniec ubiegłego roku zapoczątkowała działanie inicjatywa Street Photo Poland, mająca za zadanie promowanie polskiej fotografii ulicznej. Już za niecały tydzień w Warszawie odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu StreetMeet. Do północy 3 kwietnia uczestnicy mogą zgłaszać swoje portfolia - te wybrane zostaną zaprezentowane przez autorów podczas spotkania 7 kwietnia w Służewskim Domu Kultury.

Historia StreetMeet rozpoczęła się rok temu, gdy Katarzyna Kubiak, Damian Chrobak i Tymon Markowski, działający wtedy wspólnie w kolektywie Un-Posed, postanowili wcielić w życie pomysł na cykliczne spotkania dla miłośników fotografii ulicznej. W 2018 roku udało się im zorganizować trzy takie wydarzenia, a z każdym kolejnym zainteresowanie rosło.

Cieszyliśmy się, że możemy rozmawiać z ludźmi o fotografii ulicznej. Brakowało mi takiej przestrzeni w prawdziwym świecie. Poznałem wielu fajnych fotografów, którzy przyjeżdżali na nasze spotkania do Warszawy nawet z innych miast. Fajnie obserwować, jak dalej rozwijają swoją pasję do tego gatunku. Jeżeli jakimiś swoimi wskazówkami albo przemyśleniami im pomogliśmy, tym bardziej warto było wkładać trud w organizację tego wszystkiego.

[i]Tymon Markowski[/i]

Pod koniec września cała trójka spotkała się po raz kolejny, tym razem w Londynie. To tam Tymon Markowski podjął decyzję o stworzeniu Street Photo Poland. Razem z Katarzyną Kubiak zamierzają pójść o krok dalej - nie tylko organizować StreetMeet, ale również spacery fotograficzne po Warszawie. Ważnym elementem są także strona internetowa, na której publikowane są regularnie wywiady z polskimi fotografami, a także działalność na Instagramie.

Obraz
© © mat. prasowe SDK

Instagram jest bardzo ważną częścią naszego projektu. Skupiamy się tam na promowaniu naszych polskich fotografów, poprzez publikację ich zdjęć na naszym profilu. Mamy w tej chwili ponad 2 tysiące obserwujących i cały czas dochodzą nowi. Na dzień dzisiejszy w social mediach to właśnie Instagram daje największe możliwości dotarcia do odbiorców w Polsce i za granicą. Udało nam się odnaleźć tam wielu wspaniałych fotografów streetowych, o których wcześniej nikt nie słyszał, a robią świetne zdjęcia i warto się nimi zainteresować. W weekendy prezentujemy tzw. „inspiracje”, czyli twórczość najciekawszych naszym zdaniem zagranicznych fotografów. Działa to w dwie strony - Polacy poznają twórczość współczesnych fotografów ulicznych z zagranicy, a my próbujemy zainteresować ich polskim środowiskiem streetowym. I jak na razie bardzo dobrze się to sprawdza.

[i]Katarzyna Kubiak[/i]

StreetMeet ma prowokować do rozmowy o fotografii. Na każde spotkanie zapraszani są goście specjalni, którzy dzielą się doświadczeniami i z którymi można porozmawiać o ich twórczości. Najbliższe spotkanie porusza tematykę fotografii streetowej w Brazylii. Swoje zdjęcia z karnawału w Rio de Janeiro zaprezentuje Katarzyna Kubiak, ale uczestnicy zobaczą również prezentacje przygotowane specjalnie na to spotkanie przez Marcelo Argolo z kolektywu Observe oraz Gustavo Minas z Burn My Eye.

Do północy 3 kwietnia trwa nabór portfolio, który jest fundamentem tych spotkań. Organizatorzy nie definiują, jak takie portfolio ma zostać przygotowane - będzie to również elementem oceny. Spośród wybranych zgłoszeń wybranych zostanie tylko kilka, a ich autorzy osobiście zaprezentują zdjęcia na spotkaniu, opowiadając o sobie i swojej twórczości. Najlepsze portfolio zostanie nagrodzone voucherem o wartości 100 zł do wykorzystania w księgarni fotograficznej.

W tym wszystkim nie chodzi o rywalizowanie dla nagrody. Chcemy zachęcić ludzi, by dzieli się swoją twórczością na żywo, rozmawiali o niej, a nie skupiali się na zbieraniu lajków w internecie. Być może nasza konstruktywna krytyka komuś pomoże lub otworzy na inny punkt widzenia. Zachęcamy do zgłaszania się wszystkich, także zeszłorocznych uczestników. Po jednym z naszych poprzednich spotkań dotarła do nas wspaniała wiadomość, bowiem jego uczestnik, który zaprezentował u nas portfolio, wygrał San Francisco StreetFoto Festival. I tego życzymy każdemu w przyszłości!

[i]Tymon Markowski[/i]

Partnerem wydarzeń realizowanych w ramach inicjatywy Street Photo Poland jest Służewski Dom Kultury, patronatem medialnym WP Fotoblogia, a działania dofinansowane zostały przez m.st. Warszawa. Więcej informacji w social mediach oraz na stronie internetowej.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)