Weź udział w wyjątkowym spotkaniu StreetMeet w Warszawie. To wielka szansa!

Weź udział w wyjątkowym spotkaniu StreetMeet w Warszawie. To wielka szansa!

Weź udział w wyjątkowym spotkaniu StreetMeet w Warszawie. To wielka szansa!
Street Photo Poland
02.04.2019 07:56, aktualizacja: 26.07.2022 15:52

Pod koniec ubiegłego roku zapoczątkowała działanie inicjatywa Street Photo Poland, mająca za zadanie promowanie polskiej fotografii ulicznej. Już za niecały tydzień w Warszawie odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu StreetMeet. Do północy 3 kwietnia uczestnicy mogą zgłaszać swoje portfolia - te wybrane zostaną zaprezentowane przez autorów podczas spotkania 7 kwietnia w Służewskim Domu Kultury.

Historia StreetMeet rozpoczęła się rok temu, gdy Katarzyna Kubiak, Damian Chrobak i Tymon Markowski, działający wtedy wspólnie w kolektywie Un-Posed, postanowili wcielić w życie pomysł na cykliczne spotkania dla miłośników fotografii ulicznej. W 2018 roku udało się im zorganizować trzy takie wydarzenia, a z każdym kolejnym zainteresowanie rosło.

Cieszyliśmy się, że możemy rozmawiać z ludźmi o fotografii ulicznej. Brakowało mi takiej przestrzeni w prawdziwym świecie. Poznałem wielu fajnych fotografów, którzy przyjeżdżali na nasze spotkania do Warszawy nawet z innych miast. Fajnie obserwować, jak dalej rozwijają swoją pasję do tego gatunku. Jeżeli jakimiś swoimi wskazówkami albo przemyśleniami im pomogliśmy, tym bardziej warto było wkładać trud w organizację tego wszystkiego.

[i]Tymon Markowski[/i]

Pod koniec września cała trójka spotkała się po raz kolejny, tym razem w Londynie. To tam Tymon Markowski podjął decyzję o stworzeniu Street Photo Poland. Razem z Katarzyną Kubiak zamierzają pójść o krok dalej - nie tylko organizować StreetMeet, ale również spacery fotograficzne po Warszawie. Ważnym elementem są także strona internetowa, na której publikowane są regularnie wywiady z polskimi fotografami, a także działalność na Instagramie.

Obraz
© © mat. prasowe SDK

Instagram jest bardzo ważną częścią naszego projektu. Skupiamy się tam na promowaniu naszych polskich fotografów, poprzez publikację ich zdjęć na naszym profilu. Mamy w tej chwili ponad 2 tysiące obserwujących i cały czas dochodzą nowi. Na dzień dzisiejszy w social mediach to właśnie Instagram daje największe możliwości dotarcia do odbiorców w Polsce i za granicą. Udało nam się odnaleźć tam wielu wspaniałych fotografów streetowych, o których wcześniej nikt nie słyszał, a robią świetne zdjęcia i warto się nimi zainteresować. W weekendy prezentujemy tzw. „inspiracje”, czyli twórczość najciekawszych naszym zdaniem zagranicznych fotografów. Działa to w dwie strony - Polacy poznają twórczość współczesnych fotografów ulicznych z zagranicy, a my próbujemy zainteresować ich polskim środowiskiem streetowym. I jak na razie bardzo dobrze się to sprawdza.

[i]Katarzyna Kubiak[/i]

StreetMeet ma prowokować do rozmowy o fotografii. Na każde spotkanie zapraszani są goście specjalni, którzy dzielą się doświadczeniami i z którymi można porozmawiać o ich twórczości. Najbliższe spotkanie porusza tematykę fotografii streetowej w Brazylii. Swoje zdjęcia z karnawału w Rio de Janeiro zaprezentuje Katarzyna Kubiak, ale uczestnicy zobaczą również prezentacje przygotowane specjalnie na to spotkanie przez Marcelo Argolo z kolektywu Observe oraz Gustavo Minas z Burn My Eye.

Do północy 3 kwietnia trwa nabór portfolio, który jest fundamentem tych spotkań. Organizatorzy nie definiują, jak takie portfolio ma zostać przygotowane - będzie to również elementem oceny. Spośród wybranych zgłoszeń wybranych zostanie tylko kilka, a ich autorzy osobiście zaprezentują zdjęcia na spotkaniu, opowiadając o sobie i swojej twórczości. Najlepsze portfolio zostanie nagrodzone voucherem o wartości 100 zł do wykorzystania w księgarni fotograficznej.

W tym wszystkim nie chodzi o rywalizowanie dla nagrody. Chcemy zachęcić ludzi, by dzieli się swoją twórczością na żywo, rozmawiali o niej, a nie skupiali się na zbieraniu lajków w internecie. Być może nasza konstruktywna krytyka komuś pomoże lub otworzy na inny punkt widzenia. Zachęcamy do zgłaszania się wszystkich, także zeszłorocznych uczestników. Po jednym z naszych poprzednich spotkań dotarła do nas wspaniała wiadomość, bowiem jego uczestnik, który zaprezentował u nas portfolio, wygrał San Francisco StreetFoto Festival. I tego życzymy każdemu w przyszłości!

[i]Tymon Markowski[/i]

Partnerem wydarzeń realizowanych w ramach inicjatywy Street Photo Poland jest Służewski Dom Kultury, patronatem medialnym WP Fotoblogia, a działania dofinansowane zostały przez m.st. Warszawa. Więcej informacji w social mediach oraz na stronie internetowej.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)