Wideo 5400 kl./s? To możliwe!

Wideo 5400 kl./s? To możliwe!10.07.2019 10:59
Wideo 5400 kl./s? To możliwe!
Źródło zdjęć: © © Pexels
Justyna Kocur-Czarny

Naukowcy z Zurychu odkryli sposób na uzyskanie bardzo dokładnego slow-motion. Wykorzystują do tego kamerę, która widzi tak, jak ludzkie oko.

Tradycyjne kamery rejestrują tę samą scenę 24 razy na sekundę, a potem łączą je, aby stworzyć wideo. Naukowcy z Politechniki Federalnej w Zurychu do stworzenia filmu w zwolnionym tempie użyli tak zwanej “Event-Camera”, która rejestruje świat, jako ciągły przepływ informacji - tak, jak ludzie.

W ten sposób powstało wideo z klatkażem ponad 5000 kl./s. Główna różnica polega na tym, że kamera rejestruje zmiany światła, nie skupiając się na elementach, które w obrębie danej sceny pozostają niezmienione. To oznacza, że rozpoznaje zmiany w jasności pikseli, pozwalając na bardzo dokładne uchwycenie szczegółów.

High Speed and High Dynamic Range Video with an Event Camera

Na filmie możemy zobaczyć różnicę między dokładnością w rejestracji slow motion przez Huawei P20 Pro i iPada Apple, a kamerą stworzoną przez szwajcarskich badaczy. Mimo pewnych niedociągnięć, jak np. zakrzywienie obrazu czy kiepskie odwzorowanie kolorów, trzeba przyznać, że oddanie szczegółów i brak rozmycia naprawdę robią wrażenie.

Wynalazek jest inspirowany postrzeganiem rzeczywistości przez ludzkie oko. Dzięki zastosowanym technologiom, udało się osiągnąć bardzo dużą dynamikę obrazu, brak rozmycia ruchu i zaledwie mikrosekundowe opóźnienie.

Niestety, do tego systemu nie można zastosować obecnie istniejących algorytmów wyświetlania obrazu. W praktyce chodzi o to, że do wprowadzenia nowej metody rejestracji obrazu, trzeba jeszcze stworzyć rozwiązania, które będą uwzględniać asynchroniczną naturę wykorzystanych czujników wizyjnych. Pozostaje tylko trzymać kciuki, że nie zajmie to dużo czasu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)