Wideo 5400 kl./s? To możliwe!

Wideo 5400 kl./s? To możliwe!

Wideo 5400 kl./s? To możliwe!
Źródło zdjęć: © © Pexels
Justyna Kocur-Czarny
10.07.2019 10:59, aktualizacja: 26.07.2022 15:44

Naukowcy z Zurychu odkryli sposób na uzyskanie bardzo dokładnego slow-motion. Wykorzystują do tego kamerę, która widzi tak, jak ludzkie oko.

Tradycyjne kamery rejestrują tę samą scenę 24 razy na sekundę, a potem łączą je, aby stworzyć wideo. Naukowcy z Politechniki Federalnej w Zurychu do stworzenia filmu w zwolnionym tempie użyli tak zwanej “Event-Camera”, która rejestruje świat, jako ciągły przepływ informacji - tak, jak ludzie.

W ten sposób powstało wideo z klatkażem ponad 5000 kl./s. Główna różnica polega na tym, że kamera rejestruje zmiany światła, nie skupiając się na elementach, które w obrębie danej sceny pozostają niezmienione. To oznacza, że rozpoznaje zmiany w jasności pikseli, pozwalając na bardzo dokładne uchwycenie szczegółów.

High Speed and High Dynamic Range Video with an Event Camera

Na filmie możemy zobaczyć różnicę między dokładnością w rejestracji slow motion przez Huawei P20 Pro i iPada Apple, a kamerą stworzoną przez szwajcarskich badaczy. Mimo pewnych niedociągnięć, jak np. zakrzywienie obrazu czy kiepskie odwzorowanie kolorów, trzeba przyznać, że oddanie szczegółów i brak rozmycia naprawdę robią wrażenie.

Wynalazek jest inspirowany postrzeganiem rzeczywistości przez ludzkie oko. Dzięki zastosowanym technologiom, udało się osiągnąć bardzo dużą dynamikę obrazu, brak rozmycia ruchu i zaledwie mikrosekundowe opóźnienie.

Niestety, do tego systemu nie można zastosować obecnie istniejących algorytmów wyświetlania obrazu. W praktyce chodzi o to, że do wprowadzenia nowej metody rejestracji obrazu, trzeba jeszcze stworzyć rozwiązania, które będą uwzględniać asynchroniczną naturę wykorzystanych czujników wizyjnych. Pozostaje tylko trzymać kciuki, że nie zajmie to dużo czasu.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)