Widmo Brockenu objawiło się w Tatrach. Kto zobaczy ten widok, zginie marnie

Widmo Brockenu objawiło się w Tatrach. Kto zobaczy ten widok, zginie marnie

Widmo Brockenu objawiło się w Tatrach. Kto zobaczy ten widok, zginie marnie
Źródło zdjęć: © © TOPR
Marcin Watemborski
25.08.2021 12:43, aktualizacja: 26.07.2022 14:23

Na zrzucie ekranu z kamer TOPR-u widać niezwykłe zjawisko. Nazywa się ono mamidłem górskim i występuje bardzo często. Wśród ratowników górskich panuje jednak jeżący włos na głowie przesąd, który można odgonić.

Mamidło górskie to proste zjawisko optyczne, które występuje w górach bardzo często. Jest jednak spektakularne. Cień osoby stojącej ze światłem pada na chmurę jak na ekran, przez co wydaje się bardzo duży. Wokół cienia tworzy się gloria, czyli tęczowa obwódka.

Taternicy wierzą w przesąd dotyczący osób, które zobaczą mamidła. Ten, kto doświadczy widma Brockenu, umrze w górach. Jedynym sposobem na odczynienie złego uroku jest natrafienie na mamidło po trzykroć. Według wierzeń, wówczas nie grozi nam nic złego już nigdy. Sam przesąd został wymyślony przez Jana Alfreda Szczepańskiego w 1925 roku.

Widmo Brockenu sprawia, że osoba rzucająca cień wydaje się bardzo duża. Dookoła niej często powstaje tęczowa poświata, zwana glorią.
Widmo Brockenu sprawia, że osoba rzucająca cień wydaje się bardzo duża. Dookoła niej często powstaje tęczowa poświata, zwana glorią.© © WikiCommons

Widmo Brockenu opisał po raz pierwszy Johann Esaias Silberschlag w swoich pamiętnikach pod koniec XVIII wieku. Nazwa pochodzi od szczytu Brocken w paśmie górskim Harz. Co ciekawe – podobne zjawisko można zaobserwować lecąc samolotem, gdy wyżej opisane warunki zostaną spełnione.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)