Widok z indyjskiego satelity. Takich zdjęć Ziemi nie widzieliście
Nie raz oglądaliśmy już zdjęcia Ziemi z kosmosu, jednak przedstawione przez Indyjską Agencję Kosmiczną fotografie satelitarne zaskakują. Dlaczego lądy wyglądają na ogołocone z roślinności?
Indyjski satelita EOS-06 wystrzelony na orbitę w listopadzie 2022 roku, służy do zbierania danych dotyczących koloru oceanu, temperatury powierzchni morza i danych wektorowych wiatru. Informacje te zbierane są dla celów oceanograficznych, klimatycznych i meteorologicznych. Jest to satelita trzeciej generacji z serii indyjskich Oceansatów. Zaprezentowane zdjęcia zostały skomponowane z mozaiki zdjęć w fałszywych kolorach, tak odmiennych od "niebieskiego marmuru", czyli obrazu Ziemi znanego z kultowych zdjęć zaprezentowanych przez Apollo 17.
Zdjęcia z ESO-06 pokazują lądy w odcieniach czerwieni, żółci i brązu, ukazując nam naszą rodzimą planetę w zupełnie nowy sposób. Wszystko dzięki kamerze zainstalowanej na satelicie, czyli Ocean Color Monitor.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tech Winter Challenge: Test terenowy notebooka z procesorem Intel Core i9 13900HX 13. generacji
Ocean Color Monitor (OCM) rejestruje Ziemię w 13 różnych długościach fal. Każde z pięciu wygenerowanych zdjęć jest mozaiką niemal 3000 zdjęć o rozdzielczości 1 kilometra, które urządzenie uchwyciło pomiędzy 1 a 15 lutego.
Zobacz także: Czy wiesz co lata ci nad głową?
Indyjski zespół musiał przetworzyć 300 GB danych, aby móc pokazać Ziemię w nowych, niezwykłych kolorach. Dzięki Ocean Color Monitor badacze zyskali wiele informacji na temat roślinnej bioty lądowej i oceanicznej dla światowych oceanów.
Mateusz Tomiczek, dziennikarz Fotoblogii