Widok z największego diabelskiego młyna świata robi wrażenie. Ma aż 250 metrów!

Widok z największego diabelskiego młyna świata robi wrażenie. Ma aż 250 metrów!
Źródło zdjęć: © © Ahmad Alnaji / [Instagram](https://www.instagram.com/ahmadannaji/)
Marcin Watemborski

29.09.2021 10:25, aktual.: 06.03.2024 22:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Diabelski młyn w Dubaju to naprawdę coś. Już sama konstrukcja robi wrażenie, a wyobraźcie sobie, jak niesamowicie musi wyglądać panorama miasta widziana z wysokości 250 metrów. Właściwie nie musicie sobie tego wyobrażać, wystarczy, że rzucicie okiem na te filmy i zdjęcia.

Ain Dubai, czyli Oko Dubaju, to największy diabelski młyn na świecie. Budowa rozpoczęła się w 2015 roku, a otwarcie planowane jest na 21 października 2021 roku. Póki co, na górze znaleźli się nieliczni, ale zachwycać można się również samą konstrukcją.

Przez ostatni rok, pionowa karuzela zmieniła się nie do poznania. Budowę dokumentował skrupulatnie Ahmad Alnaji, który jest zafascynowany minimalistyczną estetyką Oka Dubaju i wręcz nie może się doczekać, aż przejedzie się na diabelskim młynie i zobaczy światła miasta z góry.

Take a look inside Ain Dubai - the biggest observation wheel in the world

Powyżej możecie doświadczyć przedsmaku tego, co oferuje Ain Dubai.

Budowa Oka Dubaju została zapowiedziana w lutym 2013 roku. Początkowo oficjalna nazwa miała brzmieć Dubai Eye lub Dubai-I. Obie oznaczają to samo, co obecna nazwa, różnicą jest jedynie zastosowanie języka angielskiego i pisowni. Za projekt architektoniczny odpowiadały 2 biura – Hyundai Engineering & Construction oraz Starneth Engineering.

Początkowo otwarcie największego diabelskiego młyna świata miało odbyć się na początku 2019 roku, lecz zostało ono przesunięte na kolejny rok. Później przyszła pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 i braki materiałów, więc ostateczną datę otwarcia ustalono na 21. października 2021 roku.

Ain Dubai jest wyższe od diabelskiego młyna High Roller w Las Vegas aż o 42,5 metra. Pobicie rekordu świata w wysokości konstrukcji było nie lada wyzwaniem dla architektów. Głównymi problemami były dostosowanie grubości poszczególnych elementów, ukierunkowanie diabelskiego młyna oraz ustawienie odpowiedniej prędkości obrotu. Oczywiście podstawa musi być niesamowicie mocna, by podmuchy wiatru nie stanowiły zagrożenia.

Pojemność Oka Dubaju została ustalona na 1400 pasażerów, którzy będą przewożeni w 48 zamykanych wagonikach. Z góry koła widokowego będzie można zobaczyć m.in. Burdż Chalifa, Burdż al-Arab czy konstrukcję Palmy Jumeirah.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)