Widokowe Roztocze. Odkrywamy najciekawsze wieże widokowe w regionie!
Nazywane "Polską Toskanią" Roztocze to kraina sielska, spokojna i niezwykle atrakcyjna dla turystów, którzy poszukują odpoczynku od wielkomiejskiego zgiełku oraz bliskiego kontaktu z naturą. Coś dla siebie znajdą tu także miłośnicy fotografii, których Roztocze powita pięknymi widokami, jak na dłoni otwierającymi się ze szczytów miejscowych wież widokowych. W końcu, gdzie jak nie na nich, szukać najpiękniejszych panoram w okolicy? Oto sześć wartych uwagi wież widokowych, które warto odwiedzić się z aparatem w dłoni!
27.03.2024 | aktual.: 04.04.2024 07:48
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W czym tkwi fenomen wież widokowych? Dlaczego Roztocze?
Wieże widokowe to obecnie jedna z najbardziej znanych i popularnych atrakcji turystycznych w naszym kraju. Ich liczba zwiększa się z roku na rok, a zainteresowanych nimi turystów stale przybywa. Nic więc dziwnego, że tego typu punktów widokowych nie mogło zabraknąć także na malowniczym Roztoczu, które w ostatnich latach przeżywa swój prawdziwy turystyczny rozkwit. To przepiękna kraina, którą zdecydowanie warto odwiedzić, chociażby po to, aby przekonać się, że roztoczańskie krajobrazy wcale nie są przereklamowanie i w pełni zasługują na miano "Polskiej Toskanii".
Roztocze to miejsce zdecydowanie przyjazne przyjezdnym, którzy znajdą tu nie tylko atrakcyjne pod względem przyrodniczym, historycznym i widokowym miejsca, ale także warunki i infrastrukturę sprzyjające zatrzymaniu się tu na dłuższy pobyt. Wybierając na cel swojej podróży malownicze Roztocze – noclegi w Nocowanie.pl czekają na nich m. in. w pokojach do wynajęcia, domkach letniskowych, a także w gospodarstwach agroturystycznych, które tylko krok dzieli od natury.
Kamienne wieże widokowe Roztocza. Co widać z Baszty w Józefowie, wieży widokowej w Krasnobrodzie i wieży w Suścu?
Pierwszą z wież widokowych Roztocza, którą warto polecić miłośnikom pięknych widoków, jest Baszta w Józefowie. Wznosi się na wysokość 15 metrów i oferuje przepiękny widok na pobliski kamieniołom Babia Dolina, Puszczę Solską, a także miasteczko Józefów. Charakterystyczna sylwetka tego punktu widokowego w niczym nie przypomina klasycznych wież widokowych znanych z górskich regionów, lecz w zamian za to doskonale wpisuje się w otoczenie.
Drugą, również wybudowaną z kamienia wieżą widokową, którą warto odwiedzić na Roztoczu, jest konstrukcja zlokalizowana w Krasnobrodzie. Powstała w 2002 r. na szczycie miejscowego kamieniołomu i od tamtej pory cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów. Ze znajdującej się na jej szczycie platformy można podziwiać, a także fotografować panoramę Krasnobrodu i okolic – widać stąd m. in. zalew oraz położony poniżej kamieniołom.
Charakterystyczne pasiaste pola, z których słynie Roztocze, można natomiast podziwiać z wieży widokowej w Suścu. Jest zlokalizowana przy drodze prowadzącej do miejscowości Grabownica i czynna przez całą dobę. Została zbudowana z kamienia oraz posiada sylwetkę, która świetnie wpisuje się w rolnicze klimaty panujące w okolicy. Z góry oferuje piękny widok na zielono-żółte pola kwitnącego rzepaku, które najpiękniej prezentują się w sezonie wiosennym.
Roztoczańskie wieże widokowe z drewna. Konstrukcje na Górze Tartacznej, nad Zalewem Rudka i w okolicy stawów Echo
Na Roztoczu znaleźć można także klasyczne wieże widokowe wykonane z drewna. Należy do nich wieża widokowa na górze Tartacznej, nieopodal Zwierzyńca. Konstrukcja wznosi się na wysokość 14 metrów, a jej górna platforma wystaje ponad szczyty okolicznych drzew, zapewniając turystom szeroki widok na okolicę. Ze znajdującego się na wysokość 12 metrów nad ziemią tarasu widokowego świetnie widoczna jest panorama miasta Zwierzyniec, a także Roztoczański Park Narodowy.
W poszukiwaniu pięknych, wartych uwiecznienia w obiektywie aparatu widoków, warto udać się także nad malowniczy Zalew Rudka. To właśnie tam, niedaleko zalewu powstałego ze spiętrzenia rzeki Wieprz, stoi kolejna wieża widokowa, z której można podziwiać kąpielisko oraz wody zalewu. Widoki są jednak dość ograniczone przez gęstą roślinność porastającą okolicę.
Ostatnią wieżą widokową, którą warto odwiedzić podczas pobytu na malowniczym Roztoczu, jest konstrukcja znajdującą się na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego, niedaleko stawów Echo. Z wieży można podziwiać nie tylko malownicze jeziorka, ale także wypatrzeć w oddali pasące się w okolicy dzikie stada Koników Polskich, z których obecności Roztocze słynie na równi z pięknymi widokami.