Widziałeś te miejsca na zdjęciach? Nie daj się zwieść, to ustawki!

Za mgłę odpowiada specjalista od efektów.
Za mgłę odpowiada specjalista od efektów.
Źródło zdjęć: © [Weibo](https://m.weibo.cn/status/4577600531596053)
Marcin Watemborski

02.07.2021 08:52, aktual.: 02.07.2021 10:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak powszechnie wiadomo, Chińska Republika Ludowa uwielbia dbać o swoje dobre imię. Komunistyczny kraj troszczy się o wizerunek do tego stopnia, że… przygotował specjalne scenki fotograficzne dla turystów! Nic dziwnego, że w internecie wszystko wygląda tak pięknie.

Gdy przeglądamy w internecie zdjęcia z chińskich prowincji, zobaczymy nie tylko idealne pola ryżowe, ale również wiele zwierząt. Idylliczne scenki to norma, wszystko wygląda przepięknie i aż chce się spakować walizki i lecieć na wycieczkę. Jak się okazuje, to celowe działanie marketingowe, skrzętnie zaplanowane przez rząd Chińskiej Republiki Ludowej.

W okręgu Xiapu County (prowincja Fujian) widać dziwne zachowanie jak na dłoni. Na Weibo, czyli popularnym medium społecznościowym (coś jak chińskie połączenie Facebooka i Twittera), jest mnóstwo zdjęć ze wspomnianego miejsca. Wszystkie są cudowne – nie można się oprzeć wrażeniu, że to raj na ziemi. Na pięknych zdjęciach zobaczymy kultywowanie tradycyjnego rolnictwa i odczujemy atmosferę pracy idącej w parze ze spokojem.

Okazuje się, że popularne krajobrazy, a nawet zdjęcia uliczne, kłamią. W Xiapu jest kilka działających ekip fotograficznych z wynajętymi aktorami i gotowymi planami zdjęciowymi. Wszystko ma zapewnić turystom możliwość zrobienia doskonałego zdjęcia, które przywiozą jako pamiątkę z wyprawy do egzotycznych Chin. W ten sposób można się pochwalić niesamowitymi widokami, a z perspektywy rządu ChRL – to świetna promocja ustroju przez ukazanie współżycia mieszkańców i ich ciężkiej pracy ku chwale systemu.

Kilka scenek jest bardzo rozpoznawalnych. Wśród nich znajdziemy stadko gęsi, które prowadzone jest w przez starszych ludzi lub pasterza z pokaźnym wołem. W drugim przypadku ani pasterz, ani wół nie są prawdziwi – aktorowi towarzyszy pokaźna kukła. Po to, by dodać zdjęciom dramatyzmu, są zatrudnieni specjaliści od efektów, którzy m.in. dbają o tajemniczą mgłę, która sprawia, że światło zachodzącego słońca wygląda jeszcze lepiej.

Aktor grający tradycyjnego farmera z kukłą wołu.
Aktor grający tradycyjnego farmera z kukłą wołu.

Od czasu, gdy po internecie zaczęły hulać zdjęcia z Xiapu County, niesamowicie skoczył tam ruch turystyczny. Jak widać – ten marketing działa. Pomogło to podnieść się miasteczku po kryzysie gospodarczym związanym z rybołówstwem. Teraz nie jest to już wioska rybaków, a wesołe miasteczko dla miłośników fotografii podróżniczej.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)