Wielka smuga zielonego ognia na niebie nad Alpami ujęta na filmie

Wielka smuga zielonego ognia na niebie nad Alpami ujęta na filmie

Wielka smuga zielonego ognia na niebie nad Alpami ujęta na filmie
Źródło zdjęć: © Źródło: [UBIMET](fotowebcam.eu)
Monika Homan
30.11.2018 11:30, aktualizacja: 26.07.2022 16:03

Nad ranem 29 listopada 2018 na niebie nad Węgrami i Austrią można było zaobserwować wspaniałe zjawisko. Jasny meteor rozświetlił niebo na 4 sekundy. Zarejestrowały go kamerki w austriackich Alpach.

Bardzo jasny meteor rozświetlił niebo nad Węgrami o 5:10 nad ranem 29 listopada 2018 roku. International Meteor Organization otrzymała zgłoszenia od czterech światków tego widowiska. Trzech z nich widziało rozbłysk z terenu Węgier, a jeden z Austrii.

Obraz
© Źródło: [UBIMET](fotowebcam.eu)

Kiedy meteoroid wpada w ziemską atmosferę z dużą prędkością, rozgrzewa powietrze i zostawia za sobą jasny ślad. Temperatury, jakie towarzyszą spalaniu meteoroidu dochodzą nawet do 2000 stopni Celsjusza. Większość wpadających w atmosferę Ziemi obiektów zostaje spalona, tylko nieliczne docierają do powierzchni Ziemi. Szacuje się, że każdego dnia w atmosferę wpada 274 tony materiału kosmicznego. Większość tego typu zdarzeń zostaje niezauważona, bo obiekty są po prostu zbyt małe.

Obraz
© Źródło: [UBIMET](fotowebcam.eu)

Meteoroid, który niedawno zostawił po sobie świecący na zielono ogon rozświetlający nocne niebo na 4 sekundy musiał być sporych rozmiarów. Jego błysk zarejestrowały kamerki internetowe rozmieszczone w Austriackich Alpach. Na zdjęciach zarejestrowała się wyraźna, długa, zielona smuga.

Obraz
© Źródło: [UBIMET](fotowebcam.eu)

Dla miłośników nocnego nieba takie wydarzenie to prawdziwa gratka. Trzeba przyznać, że nawet na zdjęciach wygląda spektakularnie. Na żywo musi być jeszcze piękniejsze.

Obraz
© Źródło: [UBIMET](fotowebcam.eu)
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)