Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic zakończony - zobacz zdjęcia

Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic zakończony - zobacz zdjęcia

Fot. Jakub Kamiński
Fot. Jakub Kamiński
Krzysztof Basel
03.10.2009 13:48, aktualizacja: 02.08.2022 10:16

Została zakończona 5. edycja Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic. 12 tysięcy uczestników nadesłało niemal 70 tysięcy zdjęć. Zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu został Jakub Kamiński z fotoreportażem ?Salary man? portretującym przedstawicieli japońskiej klasy średniej. Zobacz zwycięskie fotografie.

Została zakończona 5. edycja Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic. 12 tysięcy uczestników nadesłało niemal 70 tysięcy zdjęć. Zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu został Jakub Kamiński z fotoreportażem ?Salary man? portretującym przedstawicieli japońskiej klasy średniej. Zobacz zwycięskie fotografie.

Określenie ?Salary Man? zostało zapożyczone z angielskiego słowa ?sarariman? (od salary man, człowiek z pensją) i pojawiło się w Japonii po II wojnie światowej. Oznaczało ustatkowanego przedstawiciela klasy średniej. Z biegiem lat ?sararimana? zaczęto utożsamiać z wiecznie niewyspanym, przepracowanym człowiekiem w garniturze. Powielony w dziesiątkach tysięcy sztuk zalewa biznesowe dystrykty japońskich miast. Właśnie ?Salary Man? jest tematem zwycięskiego czarno białego fotoreportażu Jakuba Kamińskiego.

Oto fotografie, które wygrały w swoich kategoriach oraz krótkie komentarze autorów:

KRAJOBRAZ. Pierwsze miejsce Joanna Ferlian-Tchórzewska ?Monochromatycznie, a w kolorze?

Fot. Joanna Ferlian-Tchórzewska
Fot. Joanna Ferlian-Tchórzewska
  • Lutową nocą spadło sporo śniegu. Ranek był mroźny i pochmurny. Śnieg na trawniku Nietknięty ludzką ręką ani stopą. Posadzone w ?ołnierskim szyku drzewa na cmentarzu w Antoninowie tworzyły niezwykły, graficzny krajobraz. Zanim zamarzły mi palce, zrobiłam kilka ujęć?

LUDZIE, Pierwsze miejsce Anna Rogulska ?Fan?

Fot. Anna Rogulska
Fot. Anna Rogulska
  • W barze w Omorate, etiopskim miasteczku przy granicy z Kenią, gawędziliśmy z jego dwoma stałymi bywalcami popijającymi etiopski miód pitny. Rozmowa była już zupełnie swobodna, gdy tematem stał się futbol. Żartowaliśmy, że wielu Etiopczyków nosi koszulki z wizerunkami piłkarzy, ale tylko z takimi mało przystojnymi jak Szewczenko czy Rooney. Jednak i tacy mają swoich fanów wszędzie na świecie.

LUDZIE. II wyróżnienie Marcin Osman ?Bardzo zimno?

Fot. Marcin Osman
Fot. Marcin Osman
  • Magadan nad Morzem Ochockim. Prawosławne Święto Chrztu Pańskiego, obchodzone w styczniu, wiąże się z obmyciem w wodzie, co służy duszy, ale i hartowaniu ciała.

ZWIERZĘTA Pierwsze miejsce Darek Sepioło ?Lampart morski?

Fot. Darek Sepioło
Fot. Darek Sepioło
  • Lampart morski to drapieżnik zamieszkujący wody Antarktyki. Dorosłe osobniki dorastają nawet do 3,5 m i ważą pół tony, ale w wodzie są niesamowicie zwinne. Ten osobnik był ewidentnie zaciekawiony gościem w jego świecie. Otwierając groźnie pysk, dał do zrozumienia, ?e to on jest tu panem.

ADVENTURE Pierwsze miejsce Jacek Świerczyński ?Sztukmistrz?

Fot.  Jacek Świerczyński
Fot. Jacek Świerczyński
  • Artysta cyrkowy Stanisław Piasecki niczym żydowski akrobata Jasza Mazur, bohater powieści Sztukmistrz z Lublina Isaaka B. Singera, przechodzi bez zabezpieczenia po linie rozciągniętej nad lubelskim placem Po Farze. Jego występ zakończył lubelski Festiwal Sztukmistrzów, który w 2008 r. odbył się po raz pierwszy.

Grand Prix. Reportaż Jakuba Kamińskiego ?Salary man?.

Fot. Jakub Kamiński
Fot. Jakub Kamiński

KATEGORIA: FOTOREPORTAŻ, Pierwsze miejsce - Zapożyczone z angielskiego określenie ?sarariman? (od salary man, człowiek z pensją) pojawiło się w Japonii po II wojnie światowej i oznaczało ustatkowanego przedstawiciela klasy średniej. Z biegiem lat ?sararimana? zaczęto utożsamiać z wiecznie niewyspanym, przepracowanym człowiekiem w garniturze. Powielony w dziesiątkach tysięcy sztuk zalewa biznesowe dystrykty japońskich miast.

Panasonic PEJZAŻ POLSKI Pierwsze miejsce Jarosław Jaroszuk ?Tatry?

Fot. Jarosław Jaroszuk
Fot. Jarosław Jaroszuk
  • Niektórzy mówią, że Tatry najpiękniejsze są w listopadzie, gdy jesień maluje je najbogatszą paletą kolorów. Zawsze gdy tam jeżdżę, staram się utrwalać je na zdjęciach. Tym razem sfotografowałem widok z okolicy Kasprowego Wierchu na czerwony szlak w kierunku Czerwonych Wierchów.

ZOBACZ GALERIĘ WSZYSTKICH NAGRODZONYCH PRAC: www.national-geographic.pl


JURY KONKURSU:

TOMASZ TOMASZEWSKI ? przewodniczący jury, konsultant generalny magazynu National Geographic Polska;

TOMASZ SIKORA ? juror z ramienia Panasonic, jeden z najważniejszych polskich fotografów reklamowych i kreacyjnych;

PIOTR ANDREWS ? fotoreporter wojenny, nominowany do nagrody Pulitzera za zdjęcie masakry w Sarajewie;

GRZEGORZ LEŚNIEWSKI ? jedyny Polak biorący udział w projekcie Wild Wonders of Europe, ukazującym dziedzictwo przyrodnicze naszego kontynentu;

MARTYNA WOJCIECHOWSKA ? redaktor naczelna National Geographic Polska;

WOJCIECH FRANUS ? kierownik działu graficznego National Geographic Polska.

INFORMACJE O NAGRODACH:

Kategorie National Geographic Polska

GRAND PRIX: telewizor plazmowy marki Panasonic Viera Z11, profesjonalna drukarka fotograficzna firmy Epson Stylus Photo R2880 z przeglądarką do zdjęć Epson P7000.

PIERWSZE MIEJSCA: aparat cyfrowy marki Panasonic z dwoma obiektywami DMC-G1W i kartą pamięci 16 GB RP-SDV16 oraz drukarka Epson Stylus Photo PX700W.

WYRÓŻNIENIA: aparat kompaktowy marki Panasonic DMC-LX3 oraz drukarka Epson Stylus Photo R285.

Kategoria Panasonic PEJZAŻ POLSKI

1 MIEJSCE: Aparat marki Panasonic z wymienną optyką DMC-GH1.

WYRÓŻNIENIA: Aparat kompaktowy marki Panasonic DMC-TZ7.

Źródło: NG

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)