Wildlife Photographer of the Year 2017. Wygrało zdjęcie opowiadające historię zbrodni na nosorożcach

Sposób prawie 50 000 zgłoszonych zdjęć z 92 krajów, jury wybrało najlepsze. Zdjęcie Brenta Stirtona jest bardzo mocne w przekazie. Przedstawia tragiczny los bliskich wyginięcia nosorożców czarnych.

"Memorial to a species", 1. miejsce w konkursie Wildlife Photographer of the Year 2017
"Memorial to a species", 1. miejsce w konkursie Wildlife Photographer of the Year 2017
Źródło zdjęć: © © Brent Stirton
Krzysztof Basel

Nagroda Grand Prix za szokującą fotografię Brenta Stirtona

Nagroda Grand Prix oraz 10 tys. funtów powędrowała w ręce fotoreportera Brenta Stirtona. Zwycięskie zdjęcie "Memorial to a species" przedstawia martwego nosorożca czarnego z uciętym rogiem. Zwierzę zostało zabite przez kłusowników w rezerwacje Hluhluwe-Imfolozi Game w RPA. Fotografia jest częścią większego cyklu, który możecie kojarzyć z konkursu World Press Photo 2017, gdzie zdobył 1. miejsce w kategorii "Nature". Aby go zrealizować, Brent Stirton odwiedził jeszcze 30 innych miejsc zbrodni na zwierzętach i wszędzie robił zdjęcia.

Nosorożec czarny jeszcze niedawno był jednym z najliczniejszych gatunków nosorożca, jednak od 1996 roku znajduje się na krawędzi wyginięcia. Od 1960 roku jego populacja spadła o prawie 98 proc. i obecnie wynosi zaledwie ok. 5000 sztuk. Wszystko przez kłusowników polujących na rogi nosorożców, które są bardzo popularne na czarnym rynku. Przestępcy Nielegalnie wkraczają do rezerwatów przyrody, urządzają zasadzki na nosorożce przy miejscach z wodą i do nich strzelają. Po wycięciu rogów, martwe ciała są porzucane.

Trudno jest patrzeć na to zdjęcie, ale ono pokazuje nieuniknioną część ludzkiej eksploatacji świata przyrody. Konkurs Wildlife Photographer of the Year promuje najlepszą na świecie fotografię przyrody, a zatem jest idealną platformą do pokazywania i omówienia niewygodnych aspektów naszej rzeczywistości. Ten konkurs to nie tylko piękne zdjęcia wykonane z perfekcyjnymi umiejętnościami technicznymi. On prowokuje i stymuluje publiczną debatę.

Fotografia Stirtona to symbol tego tragicznego, brutalnego procederu w Afryce. Nosorożce czarne niebawem wyginą w naturalnym środowisku, jeśli ludzie nie zaprzestaną swoich dewastujących działań.

"Kiedy obraz wstrząsa i atakuje nas, to musi mieć ku temu dobry powód. To zdjęcia taki powód ma. Surowa prostota zmusza nas do doświadczenia brutalnego, tragicznego i głupiego aktu kłusowników. Jeśli odczuwamy obrzydzenie, to do naszego własnego gatunku, a żal czujemy do nosorożca czarnego za jego straszliwą śmierć. Został on zabity przez dwa strzały, tak aby jego róg mógł zostać wyrąbany, a potem w nielegalny sposób sprzedany, wspierając "wątpliwą" medycynę. Fotografia ma w sobie przeraźliwą intymność: przyciąga nas i zachęca do zbadania naszej reakcji i odpowiedzialności -

Fotografia została wykonana lustrzanką Canon EOS-1D X z obiektywem 28 mm f/2.8 przy parametrach 1/250 s, f9, ISO 200 z lampą błyskową.

Young Wildlife Photographer of the Year 2017 dla odmiany pokazuje, jak powinno być

Drugą nagrodę, czyli tytuł Young Wildlife Photographer of the Year 2017, otrzymał Daniel Nelson z Holandii. Jego fotografia "The Good Life" pokazuje goryla Caco odpoczywającego się po zjedzeniu owocu z drzewa chlebowego.

Zdjęcie wykonano w Parku Narodowym Odzala-Kokoua w Kongo. Jak podkreśla sam fotograf, ma nadzieję, że zdjęcie podniesie świadomość ludzi na temat zagrożonych wyginięciem goryli. Zwierzęta te giną z powodu wylesiania, kłusownictwa oraz chorób. Fotografia Nelsona nie ukazuje tragedii, ale wskazuje, jak powinno wyglądać życie szczęśliwych goryli.

Obraz
© © Daniel Nelson
"To piękny moment, łączący ostrożną i długotrwałą obserwację zwierzęcia w jego siedlisku z okiem na atrakcyjną kompozycję. Nasze oczy przenikają obraz, od twarzy do ręki na owoc i z powrotem. Zdjęcie zabiera nas w życie młodego goryla zwanego Caco i zachęca nas do odkrycia jego codziennego życia. Tak dobre fotografie mogą nam inspirować i edukować, ale być może także pomóc w ochronie tych krytycznie zagrożonych wyginięciem zwierząt.

Zdjęcie zostało zrobione lustrzanką Canon 6D z obiektywem Sigma 50–500mm f/4.5–6.3 przy parametrach 500mm; 1/30 s. f6.3; ISO 800.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/13]

Więcej informacji o konkursie znajdziecie pod adresem nhm.ac.uk.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)