Wildlife Photographer of the Year 2019: piękno dzikiej przyrody

Wildlife Photographer of the Year to konkurs organizowany przez brytyjskie Muzeum Historii Naturalnej. Co roku jury wybiera najlepsze zdjęcia przyrody.

Wildlife Photographer of the Year 2019: piękno dzikiej przyrody
Źródło zdjęć: © Matthew Ware: "Beach waste"
Justyna Kocur-Czarny

Tegoroczna edycja konkursu pokazuje zmiany środowiskowe i problemy ekologiczne, z którymi musi mierzyć się przyroda. Zwycięskie prace pokazywane są na wystawie w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Wystawa będzie otwarta od 18 października 2019 roku. Główną nagrodą dla zwycięzcy jest 10 tysięcy funtów. Znamy już prace, które będzie można obejrzeć podczas tegorocznej wystawy.

Obraz
© Jason Bantle: "Lucky break"

Szop praczy wyglądający przez dziurę w szybie Forda Pinto na opuszczonej farmie w Kanadzie. Na tylnym siedzeniu dokazuje piątka młodych. Jedyne wejście do samochodu jest możliwe przez otwór w przedniej szybie. Dziura jest zbyt mała, by przecisnął się przez nią kojot (naturalny wróg szopów), więc jest to idealne miejsce na opiekę nad młodymi.

Obraz
© Ralf Schneider: "Sleeping like a Weddell"

Weddelka antarktyczna śpi z płetwami przy ciele. Foki Weddella żyją w morzach Antarktyki i na południowych wyspach subpolarnych. Są świetnymi nurkami: potrafią zanurzyć się na głębokość 500 metrów.

Obraz
© Frank Deschandol" "The climbing dead"

Słonik żołędziowiec zaatakowany przez grzyba "zombie". Zdjęcie zostało zrobione w lasach Amazonii. Grzyb atakuje i przejmuje kontrolę nad mięśniami stworzenia, zmuszając go do wspinania się. Następnie wykorzystując zdobyte zasoby, hoduje owocniki, z których uwalnia małe zarodki zarażające nowe ofiary.

Obraz
© Thomas P Peschak: "Touching trust"

Ciekawskie młode wieloryba szarego podpływa do rąk turysty, znajdującego się na łodzi. W Zatoce Świętego Ignacego na wybrzeżach Meksyku młode wieloryby i ich matki szukają kontaktu z ludźmi, żeby zostać podrapanym po grzbiecie. Zatoka jest kluczowym zimowym lęgowiskiem populacji wielorybów na północnym Pacyfiku.

Obraz
© Diana Rebman: "Cool drink"

Podczas mroźnego poranka na wyspie Hokkaido w Japonii raniuszek zwyczajny podleciał do sopla lodu. Ptaki podlatywały do niego na zmianę, żeby się napić. Jeden postanowił przylgnąć do sopla, zamiast unosić się w powietrzu. To zakończyło zabawę, sopel pękł i spadł na ziemię.

Obraz
© Matthew Ware: "Beach waste"

Z daleka krajobraz plaży w Alabamie wyglądał malowniczo: niebieskie niebo, drobny piasek i żółw zatokowy odpoczywający na wybrzeżu. Jednak gdy fotograf podszedł bliżej, okazało się, że fragment leżaka poważnie zranił zwierzę w szyję. Żółwie zatokowe mierzą zaledwie 65 centymetrów i są zagrożone wyginięciem. Przez ostatnie 50 lat działalność człowieka przyczyniła się do gwałtownego spadku ich populacji. Stare sieci i śmieci wrzucane do oceanu stanowią dla żółwi śmiertelne zagrożenie.

Obraz
© Peter Haygarth: "Big cat and dog spat"

Samotny gepard w starciu z watahą likaonów. Oba gatunki zniknęły ze znacznej części swoich dawnych terytoriów, a ich populacje liczą mniej niż 7000 osobników. Licząca 12 likaonów wataha zaatakowała samotnego geparda, lekko poturbowanemu dzikiemu kotu udało się uciec.

Obraz
© Minghui Yuan: "The hairnet cocoon"

Poczwarka ćmy z gatunku Cyna wybrała nietypowe miejsce na uwicie swojej klatki. Delikatny kokon ma ochronić poczwarkę na czas dojrzewania. Po utkaniu ochrony gąsienica wypluwa jedwab, owijając się w prawie niewidoczne nici, na których zawiesza się podczas przeobrażania w poczwarkę.

Obraz
© Eduardo Del Álamo: "If penguins could fly"

Pingwin białobrewy - najszybszy pływak wśród pingwinów - ucieka przed lampartem morskim. Foki lamparta są potężnymi drapieżnikami. Polują na prawie wszystko, od ryb po szczenięta innych gatunków fok. Bawią się również swoją ofiarą, tak jak w tym przypadku, gdy lampart morski ściga pingwina przez ponad 15 minut, zanim w końcu go złapie i zje.

Obraz
© Carlos Pérez Naval: "Canopy hangout"

Samiec leniwca w Panamskim Parku Narodowym Soberania. Leniwcom grozi wyginięcie spowodowane wycinaniem brazylijskich lasów równikowych. Zwierzęta te wolno się rozmnażają i mają spore trudności z przystosowaniem się do nowego środowiska.

Obraz
© Jo Anne McArthur: "The wall of shame"

Skóry grzechotnika z podpisami osób, które brały udział w skórowaniu. Co roku w Teksasie grzechotniki są przepędzane ze swoich legowisk za pomocą benzyny. Podczas 4-dniowego festiwalu na oczach gapiów są zabijane, a uczestnicy płacą za możliwość własnoręcznego skórowania.

Obraz
© Adrian Hirschi: "Last gasp"

Młode hipopotama zaatakowane przez dużego samca. Zabijanie młodych przez hipopotamy nie jest częstym zjawiskiem. Może do niego dochodzić, gdy wysychają rozlewiska i zwierzęta walczą o dostęp do wody.

Na wystawie pokonkursowej znajdzie się 100 najlepszych fotografii. Wyniki poszczególnych kategorii poznamy 15 października 2019 roku. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej konkursu.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)