Wildlife Photographer of the Year 2019: piękno dzikiej przyrody

Wildlife Photographer of the Year 2019: piękno dzikiej przyrody
Źródło zdjęć: © Matthew Ware: "Beach waste"
Justyna Kocur-Czarny

23.09.2019 11:40, aktual.: 26.07.2022 15:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wildlife Photographer of the Year to konkurs organizowany przez brytyjskie Muzeum Historii Naturalnej. Co roku jury wybiera najlepsze zdjęcia przyrody.

Tegoroczna edycja konkursu pokazuje zmiany środowiskowe i problemy ekologiczne, z którymi musi mierzyć się przyroda. Zwycięskie prace pokazywane są na wystawie w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Wystawa będzie otwarta od 18 października 2019 roku. Główną nagrodą dla zwycięzcy jest 10 tysięcy funtów. Znamy już prace, które będzie można obejrzeć podczas tegorocznej wystawy.

Obraz
© Jason Bantle: "Lucky break"

Szop praczy wyglądający przez dziurę w szybie Forda Pinto na opuszczonej farmie w Kanadzie. Na tylnym siedzeniu dokazuje piątka młodych. Jedyne wejście do samochodu jest możliwe przez otwór w przedniej szybie. Dziura jest zbyt mała, by przecisnął się przez nią kojot (naturalny wróg szopów), więc jest to idealne miejsce na opiekę nad młodymi.

Obraz
© Ralf Schneider: "Sleeping like a Weddell"

Weddelka antarktyczna śpi z płetwami przy ciele. Foki Weddella żyją w morzach Antarktyki i na południowych wyspach subpolarnych. Są świetnymi nurkami: potrafią zanurzyć się na głębokość 500 metrów.

Obraz
© Frank Deschandol" "The climbing dead"

Słonik żołędziowiec zaatakowany przez grzyba "zombie". Zdjęcie zostało zrobione w lasach Amazonii. Grzyb atakuje i przejmuje kontrolę nad mięśniami stworzenia, zmuszając go do wspinania się. Następnie wykorzystując zdobyte zasoby, hoduje owocniki, z których uwalnia małe zarodki zarażające nowe ofiary.

Obraz
© Thomas P Peschak: "Touching trust"

Ciekawskie młode wieloryba szarego podpływa do rąk turysty, znajdującego się na łodzi. W Zatoce Świętego Ignacego na wybrzeżach Meksyku młode wieloryby i ich matki szukają kontaktu z ludźmi, żeby zostać podrapanym po grzbiecie. Zatoka jest kluczowym zimowym lęgowiskiem populacji wielorybów na północnym Pacyfiku.

Obraz
© Diana Rebman: "Cool drink"

Podczas mroźnego poranka na wyspie Hokkaido w Japonii raniuszek zwyczajny podleciał do sopla lodu. Ptaki podlatywały do niego na zmianę, żeby się napić. Jeden postanowił przylgnąć do sopla, zamiast unosić się w powietrzu. To zakończyło zabawę, sopel pękł i spadł na ziemię.

Obraz
© Matthew Ware: "Beach waste"

Z daleka krajobraz plaży w Alabamie wyglądał malowniczo: niebieskie niebo, drobny piasek i żółw zatokowy odpoczywający na wybrzeżu. Jednak gdy fotograf podszedł bliżej, okazało się, że fragment leżaka poważnie zranił zwierzę w szyję. Żółwie zatokowe mierzą zaledwie 65 centymetrów i są zagrożone wyginięciem. Przez ostatnie 50 lat działalność człowieka przyczyniła się do gwałtownego spadku ich populacji. Stare sieci i śmieci wrzucane do oceanu stanowią dla żółwi śmiertelne zagrożenie.

Obraz
© Peter Haygarth: "Big cat and dog spat"

Samotny gepard w starciu z watahą likaonów. Oba gatunki zniknęły ze znacznej części swoich dawnych terytoriów, a ich populacje liczą mniej niż 7000 osobników. Licząca 12 likaonów wataha zaatakowała samotnego geparda, lekko poturbowanemu dzikiemu kotu udało się uciec.

Obraz
© Minghui Yuan: "The hairnet cocoon"

Poczwarka ćmy z gatunku Cyna wybrała nietypowe miejsce na uwicie swojej klatki. Delikatny kokon ma ochronić poczwarkę na czas dojrzewania. Po utkaniu ochrony gąsienica wypluwa jedwab, owijając się w prawie niewidoczne nici, na których zawiesza się podczas przeobrażania w poczwarkę.

Obraz
© Eduardo Del Álamo: "If penguins could fly"

Pingwin białobrewy - najszybszy pływak wśród pingwinów - ucieka przed lampartem morskim. Foki lamparta są potężnymi drapieżnikami. Polują na prawie wszystko, od ryb po szczenięta innych gatunków fok. Bawią się również swoją ofiarą, tak jak w tym przypadku, gdy lampart morski ściga pingwina przez ponad 15 minut, zanim w końcu go złapie i zje.

Obraz
© Carlos Pérez Naval: "Canopy hangout"

Samiec leniwca w Panamskim Parku Narodowym Soberania. Leniwcom grozi wyginięcie spowodowane wycinaniem brazylijskich lasów równikowych. Zwierzęta te wolno się rozmnażają i mają spore trudności z przystosowaniem się do nowego środowiska.

Obraz
© Jo Anne McArthur: "The wall of shame"

Skóry grzechotnika z podpisami osób, które brały udział w skórowaniu. Co roku w Teksasie grzechotniki są przepędzane ze swoich legowisk za pomocą benzyny. Podczas 4-dniowego festiwalu na oczach gapiów są zabijane, a uczestnicy płacą za możliwość własnoręcznego skórowania.

Obraz
© Adrian Hirschi: "Last gasp"

Młode hipopotama zaatakowane przez dużego samca. Zabijanie młodych przez hipopotamy nie jest częstym zjawiskiem. Może do niego dochodzić, gdy wysychają rozlewiska i zwierzęta walczą o dostęp do wody.

Na wystawie pokonkursowej znajdzie się 100 najlepszych fotografii. Wyniki poszczególnych kategorii poznamy 15 października 2019 roku. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej konkursu.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)