Wilk, ryś i niedźwiedź "złapane" w fotopułapki podczas nocnego spaceru

W Polsce występują trzy duże drapieżniki: wilk, ryś i niedźwiedź brunatny. Wszystkie trzy udało się zaobserwować w listopadzie w lasach Beskidu Śląskiego. Fotopułapki zarejestrowały nocne eskapady tych wyjątkowych zwierząt.

Wilk, ryś i niedźwiedź "złapane" w fotopułapki podczas nocnego spaceru
Monika Homan

Beskid Śląski to obszar o powierzchni około 700 km kw. obejmujący zachodnią część Karpat. Jego długie grzbiety urozmaicone malowniczymi polanami i halami szczytowymi, w których rozciągają się wspaniałe widoki sprawiają, że jest to świetne miejsce na górski spacer.

Na obszarze Beskidu Śląskiego znajdziemy wiele gatunków roślin i zwierząt będących pod ochroną, dlatego też występuje tam wiele rezerwatów przyrody. Znajduje się tam również Obszar Natura 2000, którego celem jest ochrona określonych siedlisk gatunków zwierząt, które są znaczące dla zachowania dziedzictwa przyrodniczego Europy.

Duże drapieżniki w Beskidzie Śląskim Listopad 2018

To właśnie na terenie Obszaru Natura 2000 udało się zaobserwować spacerujące nocą po lesie duże drapieżniki. Na fotopułapkach umieszczonych w różnych miejscach, w ramach obserwacji drapieżników przez Stowarzyszenie dla Natury "Wilk", które zajmuje się ochroną ich populacji i siedlisk, zarejestrowano rzadkie gatunki.

Pomimo coraz chłodniejszych nocy, wszystkie trzy drapieżniki - wilk, ryś i niedźwiedź brunatny - wybrały się na nocny spacer. Możemy je zobaczyć na opublikowanym przez SDL”Wilk” filmie. Pamiętajmy, że objęte są one ścisłą ochroną.

Jeśli wybieracie się na wycieczkę w okolice Beskidu Śląskiego, zwłaszcza po zmroku, weźcie pod rozwagę, że możecie natknąć się na jednego z tych beztroskich spacerowiczów. Prawdopodobieństwo ich spotkania nie jest wysokie, bo zwierzęta te raczej stronią od ludzi. Na szlakach turystycznych raczej nie spotkacie wilków, ale niedźwiedzia... jak najbardziej. Co zrobić w przypadku spotkania z drapieżnikiem przeczytacie na stronie Stowarzyszenia. Najważniejsze jest, żeby zachować zimną krew i starać się zbytnio nie zbliżać do dzikich zwierząt.

Film opublikowany na YouTube jest dowodem na to, że działania na rzecz ochrony dużych drapieżników w Polsce nie idą na marne. Wilk, który od lat był prześladowany i eksterminowany przez człowieka, znalazł swój azyl w Polskich lasach, tuż obok niedźwiedzi i rysi.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)