Wirtualna rzeczywistość z lustrzanki - przełom w multimedialnym dokumencie?

Fot. Condition One
Fot. Condition One
Jacek Siwko

29.03.2011 12:07, aktual.: 01.08.2022 14:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy nowoczesny, multimedialny dokument zupełnie zmieni swoje oblicze? Zwycięzca festiwalu Sundance zdradza szczegóły swojego nowego filmu - tym razem ma nas zaskoczyć nie tylko samą realizacją za pomocą lustrzanki cyfrowej, ale również poczuciem uczestniczenia w akcji filmu – wszystko to dzięki systemowi wirtualnej rzeczywistości.

Najnowszy projekt Darfunga Dennisa nazywa się Condition One i ma szansę stać się przełomem w wideografii dokumentalnej. Dzięki zastosowaniu opartej na lustrzance Canona technologii dającej zniekształcony obraz kołowy, odbiorca ma możliwość wyboru kadru, tak jakby sam był uczestnikiem sceny.

Darfung nie zdradza wielu szczegółów związanych z realizacją swojego dokumentu, jednak twierdzi, że nowe technologie pozwolą nam jeszcze lepiej zrozumieć sens tego, co dzieje się na świecie opanowanym na przykład przez konflikty zbrojne.

Trudno się z nim nie zgodzić. Doskonale zdaję sobie sprawę, że fotografie po prostu nie są w stanie oddać w pełnej mierze tego, co w zamiarze opisują. Wraz z dostępem do nowoczesnych technologii musimy szukać innego środka wyrazu, aby pełniej opowiedzieć daną historię. Zapraszam do obejrzenia zamieszczonego poniżej filmu, który dotyczy dokumentu Darfunga i tego, czym jest obraz kołowy.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)