Wizualny symulator i kalkulator głębi ostrości - przydatne narzędzie nie tylko dla początkujących

Wizualny symulator i kalkulator głębi ostrości - przydatne narzędzie nie tylko dla początkujących06.05.2015 09:41
Wizualny symulator i kalkulator głębi ostrości - przydatne narzędzie nie tylko dla początkujących
Marcin Falana

Wizualny symulator i kalkulator głębi ostrości to sprytna aplikacja, która pozwala pobawić się głębią ostrości bez potrzeby posiadania różnych obiektywów i aparatów. Może okazać się przydatny przy wyborze zestawu do fotografowania.

Głębia ostrości to jedno z zasadniczych pojęć w fotografii, które łatwiej zrozumieć dzięki wizualnemu symulatorowi i kalkulatorowi głębi ostrości - dofsimulator.net/pl/. Pozwala on na wybór kluczowych dla głębi ostrości parametrów jak ogniskowa, rozmiar matrycy czy jasność obiektywu i wyświetlenie symulacji obrazu jaki byśmy uzyskali przy takich parametrach.

Parametry, które możemy zmieniać za pomocą dofsimulator
Źródło zdjęć: © © [dofsimulator.net/pl/](http://dofsimulator.net/pl/)
Parametry, które możemy zmieniać za pomocą dofsimulator

Do dyspozycji mamy także wybór planu, odległości od fotografowanego obiektu i do tła więc wszystkie parametry, które mają wpływ na głębię ostrości. W aplikacji możemy sprawdzić działanie obiektywów od ogniskowej 24 mm do 300 mm na przysłonach od f/1 do f/64. Możemy sprawdzić jak będzie prezentował się obraz na różnych matrycach od kompaktów do średniego i wielkiego formatu.

Dla osób mniej zorientowanych aplikacja oferuje przewodnik, który pozwala zapoznać się ze wszystkimi funkcjami. Przycisk Link umożliwia np. wygenerowanie linka do aktualnie ustawionych parametrów, którymi można się podzielić ze znajomymi.

Porównanie różnego rozmycia tła - bokeh
Źródło zdjęć: © © [dofsimulator.net/pl/](http://dofsimulator.net/pl/)
Porównanie różnego rozmycia tła - bokeh

Twórcy aplikacji dofsimulator pokusili się nawet o symulację rozmycia tła- bokeh, do dyspozycji mamy takie parametry jak “twardość” obiektywu i liczbę listków przysłony. Wyniki naszej zabawy głębią ostrości i rozmyciem tła możemy zapisywać i łatwo porównywać.

417842442428569458
Źródło zdjęć: © deep focus

Oczywiście to nie jedyna aplikacja tego typu wystarczy wspomnieć o http://www.dof24.com czy aplikacjach na smartfona, które też umożliwiają określenie głębi ostrości jak np. DOF Calculator czy deep focus.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)