Wojciech Grzędziński w Leica Gallery - "Potrzeba wody w Sudanie"

Wojciech Grzędziński w Leica Gallery - "Potrzeba wody w Sudanie"

Wojciech Grzędziński w Leica Gallery - "Potrzeba wody w Sudanie"
Ola Błażowska
26.07.2010 06:00, aktualizacja: 01.08.2022 15:12

Już 28 lipca w Leica Gallery w Warszawie otwarta zostanie wystawa zdjęć Wojciecha Grzędzińskiego pt.: "Potrzeba wody w Sudanie".  Autor przedstawi 32 czarno-białe fotografie. Jednocześnie organizatorzy wspierają akcję Polskiej Akcji Humanitarnej budowania studni w Sudanie, skłaniają widzów do refleksji i zachęcają do konkretnych działań.

Informacja prasowa:

Działalność Leica Gallery, to prezentacja wybitnej sztuki fotograficznej, także tej która porusza ważne problemy ? społeczne czy ekologiczne. Wystawą 32 czarno-białych zdjęć Wojciecha Grzędzińskiego wykonanych w Sudanie, Leica Gallery wspiera akcję budowania studni przez Polska Akcję Humanitarną. Wspólnie chcemy skłonić widzów do refleksji i konkretnych działań.

Sudan - pustkowia, trawiaste przestrzenie gdzieniegdzie poprzecinane ubitymi duktami. To przyroda decyduje, kiedy spadnie deszcz, kto będzie miał wodę i kto przeżyje kolejne miesiące. W miejscu, gdzie temperatura w cieniu dochodzi do pięćdziesięciu stopni    a wilgotność bliska jest zeru, brak wody to wyrok śmierci.

Długa kolejka baniaków na wodę wskazuje odległość do studni. Kobiety dniami i nocami czekają by napełnić dwudziestolitrowy pojemnik. Na jedną osobę przypada tu około sześciu litrów wody dziennie, często mniej. Musi to wystarczyć na gotowanie, picie, mycie. To jedna trzecia minimalnych potrzeb.

Brak wody to też brak higieny. Mieszanina pyłu i wyschniętych odchodów zwierzęcych unosząca się nad rozgrzaną ziemią to częste zagrożenie, zmiany najzwyklejszego zadrapania w śmiertelną infekcję. Brak opieki zdrowotnej sprawia, że ten kto dożywa 50 lat uważany jest za starca. Mówi dr Murray Trubshaw z Lekarzy bez Granic*: ?Tu nie ma kobiety, która nie straciłaby dziecka. A takie które straciły nawet czwórkę nie są rzadkością. Brak wody to główny problem ludzi w Sudanie?.*

Polska Akcja Humanitarna misję w Sudanie Południowym prowadzi od  2006 roku.

Ze środków zgromadzonych dzięki Kampanii Wodnej, oraz w ramach innych projektów, między innymi z dotacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych, udało się wywiercić i naprawić w sumie 46 studni. Zdarza się, że studnie są eksploatowane 24 godziny na dobę, a  jedno ujęcie przypada  nawet na 1.500  mieszkańców.

?Planujemy budowę kolejnych ujęć wody pitnej, bo wierzymy, że każda nowa studnia

w znaczącym stopniu przyczynia się do rozwiązania kryzysu wodnego w tym kraju? ? mówi  Janina Ochojska, założycielka PAH.

Wojciech Grzędziński

Fotograf, urodzony w 1980 roku w Warszawie.

Studia: Stosowane Nauki Społeczne, Antropologia i Pedagogika Rehabilitacyjną na Uniwersytecie Warszawskim.

Pracował jako etatowy fotoreporter dla ?Super Ekspressu?, ?Rzeczpospolitej? i ?Dziennika?.

Brał udział w warsztatach fotograficznych organizowanych przez agencję VII.

Jest współzałożycielem agencji NapoImages.

Na polu fotografii interesuje go człowiek w jego codziennym otoczeniu jak i postawiony wobec sytuacji ekstremalnych.

Nagrody: wielokrotny laureat polskich konkursów fotografii prasowej min. Grand Press Photo, Newsreportaż, BZWBK Press Photo. Za reportaż konfliktu zbrojnego w Gruzji otrzymał w 2009 trzecią nagrodę w konkursie World Press Photo w kategorii Reportaż/Wydarzenia; honorowe wyróżnienie w konkursie NPPA, oraz nagrodę Visa D'or News 2009 Award.

Wernisaż wystawy odbędzie się 28 lipca o godzinie 18:30 w Leica Gallery, Centrum Handlowe BlueCity, Aleje Jerozolimske 179, poziom +1. Wystawa będzie czynna do końca sierpnia, wstęp wolny. Partnerem wystawy jest EPSON.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)