Wojciech Grzędziński wydaje album o Afganistanie. Można wesprzeć jego inicjatywę

Montaż zdjęć z projektu albumu "Pustka. Historia o Afganistanie"
Montaż zdjęć z projektu albumu "Pustka. Historia o Afganistanie"
Źródło zdjęć: © © Wojciech Grzędziński
Piotr Kała

04.06.2014 08:18, aktual.: 26.07.2022 19:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Album pod roboczym tytułem "Pustka" jest wynikiem kilku wypraw fotografa do Afganistanu i zapisem życia żołnierzy służących na misji w tym odległym kraju.

Zdjęcia powstały w latach 2008-2013. Album ma już oprawę graficzną, istnieje w formie elektronicznej. Ma składać się z 88 stron z 53 fotografiami. Brakuje jeszcze środków na wydrukowanie książki, której nakład ma wynieść 500 egzemplarzy. Poprzez stronę wspieramkulture.pl można wesprzeć powstanie publikacji różnymi kwotami: od 35 do 5000 zł.

Zbiórka funduszy w ten sposób potrwa jeszcze kilkanaście dni, potrzeba jeszcze około 10 000 zł.

Obraz
© © Wojciech Grzędziński

Oto co autor mówi o swojej publikacji:

Wojciech Grzędziński:

"Pustka" to subiektywny obraz życia żołnierzy stłoczonych w małej przestrzeni zderzony z obrazami codziennego Afganistanu. Kraju, którego żołnierze stacjonujący w bazie nie oglądają. Na projekt składają się zdjęcia z codziennych patroli, czasu wolnego, życia w bazie oraz samych konstrukcji wojny. Niejednorodność bazy i brak spójności między jej częściami są podkreślone doborem różnych technik fotograficznych. Pozornie niepasujące do siebie, przeciwne techniki rozkładają na kawałki bazę i jej mieszkańców, układając się w spójny obraz terenu wojny.

Obraz
© © Wojciech Grzędziński

Zdaniem fotografa żołnierze stacjonujący w Afganistanie są zapomniani, dlatego postanowił wydać o nich i o tym kraju książkę.

Wojciech Grzędziński:

Prasa nie chce opowiadać tych historii. Bo jak będzie wyglądać uśmiechnięta dziewczyna reklamująca krem do rąk obok zdjęcia biedy, strachu czy smutku? Chciałbym, aby ta książka chociaż po części pokazała codzienność żołnierzy, pomogła zrozumieć ich przeżycia i choć trochę przybliżyła piękny, trudny Afganistan.

Obraz
© © Wojciech Grzędziński

Wojciech Grzędziński - fotoreporter, dokumentalista. Fotografował konflikty zbrojne i ich skutki w różnych częściach świata. Urodził się w 1980 roku w Warszawie. Studiował stosowane nauki społeczne, antropologię i pedagogikę rehabilitacyjną na Uniwersytecie Warszawskim. Jego zdjęcia były wielokrotnie nagradzane w polskich i międzynarodowych konkursach fotografii prasowej, m.in. World Press Photo, NPPA, Newsreportaż. Jest osobistym fotografem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Obraz
© © Wojciech Grzędziński
Obraz
© © Wojciech Grzędziński
Obraz
© © Wojciech Grzędziński
Obraz
© © Wojciech Grzędziński
Obraz
© © Wojciech Grzędziński
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także