Wojna o zdjęcie martwego bin Ladena

Osama bin Laden
Osama bin Laden
Łukasz Łusiak

11.05.2011 06:43, aktual.: 01.08.2022 14:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mimo że Osama bin Laden - najbardziej poszukiwany terrorysta świata - nie żyje, wokół niego nadal toczy się wojna. Czy można w prasie pokazać zdjęcie martwego terrorysty?

Osama bin Laden nie żyje - taką informację podały amerykańskie media 2 maja 2011 roku. Jego śmierć była wynikiem akcji amerykańskich sił specjalnych przeprowadzonych w Pakistanie. Cały świat obiegło zdjęcie ciała terrorysty. Z jednej strony wywołało to radość świata zachodniego, z drugiej - wściekłość agresję i żądzę odwetu w krajach arabskich.

Reakcja krajów arabskich na śmierć Osamy
Reakcja krajów arabskich na śmierć Osamy

W związku z zagrożeniem, jakie może nieść pokazywanie tego zdjęcia w mediach, prezydent USA Barak Obama ogłosił w zeszłym tygodniu, że zdjęcia martwego Osamy bin Ladena nie zostanie udostępnione publicznie. Jego reakcja została różnie przyjęta przez komentatorów.

Na pewno decyzja ta nie spodobała się niektórym agencja prasowym, które naciskają organizację Freedom of Information o wycofanie ustawy, powołując się na historyczną wartość zdjęcia. Jedną z niezadowolonych agencji jest znana na całym świecie Associated Press, której prawnik złożył wniosek do FOIA o udostępnienie praw do zdjęć. Rząd USA ma 20 dni na odpowiedź.

Co sądzicie o decyzji prezydenta USA?

Źródło: Novintie

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także