Wojna w Ukrainie: Znana fotografka niczego się nie boi. Jej praca jest ekstremalnie ważna

Wojna w Ukrainie: Znana fotografka niczego się nie boi. Jej praca jest ekstremalnie ważna

Wojna w Ukrainie: Znana fotografka niczego się nie boi. Jej praca jest ekstremalnie ważna
Źródło zdjęć: © © Lynsey Addario / [Instagram](https://www.instagram.com/lynseyaddario/)
Marcin Watemborski
02.03.2022 10:20, aktualizacja: 02.03.2022 15:15

Jest laureatką Nagrody Pulitzera, a jej zdjęcia zna cały świat. Amerykańska fotoreporterska Lynsey Addario relacjonuje bez strachu wojnę w Ukrainie. Inwazja rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku, gdy prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin wydał bezwzględny rozkaz.

Lynsey Addario jest zajmuje się tworzeniem fotoreportaży i szeroko pojętą fotografią prasową. Jej zdjęcia obiegają cały świat w magazynach, gazetach i publikacjach internetowych. Jest uznana na świecie, o czym świadczy przyznana jej Nagroda Pulitzera czy tytuł Fotografa Roku w prestiżowym konkursie Pictures of the Year. W swojej karierze pracowała z takimi mediami, jak CNN czy New York Times.

Dla tego ostatniego realizuje zlecenie w tej chwili. Lynsey Addario poleciała do Ukrainy po to, by jak najdokładniej zrelacjonować rosyjską inwazję w tym kraju. Zdjęcia fotoreporterki koncentrują się nie na wojskach, a zwykłych ludziach. Jej kadry pokazują ekstremalną zmianę, która nastąpiła w ciągu zaledwie kilku dni.

Fotografie Addario pokazują ludzi, którzy stracili dach nad głową, ale się nie boją – są odważni, są gotowi walczyć i oddać swoje życie za wolność kraju. Dziennikarka spędza czas ze zwykłymi ludźmi, którzy coraz bardziej angażują się w otaczające ich wydarzenia – nie mogą pozostawać obojętni.

Lynsey Addario kilkukrotnie pokazywała zdjęcia z bunkrów, schronów lub stacji metra, gdzie gromadzą się ludzie. Będąc w Kijowie opowiadała właśnie o nich: "Widzę nauczycieli, baristę, księgowego. Narzeczony pewnej kobiety postanowił dołączyć do walki i powiedział, że nie ma czasu na ślub, bo trwa wojna, więc ona też poszła walczyć. To jest niesamowite".

Fotoreporterka ma ponad 20-letnie doświadczenie w relacjonowaniu konfliktów zbrojnych. Fotografowanie wojen jest zdominowane przez mężczyzn, więc rola Lynsey Addario jest znacznie szersza. Można pokusić się o stwierdzenie, że ta kobieta jest ambasadorką wszystkich kobiet na świecie, podkreślającą, że wcale nie są "słabszą płcią".

Więcej prac Lynsey Addario znajdziecie na jej Instagramie.

Więcej informacji na żywo znajdziecie na specjalnej stronie WP Wiadomości.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)