Wokół Słońca była wielobarwna poświata. Zdjęcia oddają piękno zjawiska
Mikko Peussa z Finlandii ujął na zdjęciach interesujące zjawisko. Na jego fotografiach wokół Słońca zobaczymy tęczowe okręgi, które powstały tam w zadziwiający sposób. Nie są to kryształki lodu ani krople wody. Widok jest bardzo nietypowy.
21.06.2023 10:12
Fiński fotograf zrobił interesujące zdjęcia w okolicy miasta Turku. Zobaczymy na nich korony drzewa i wychodzące zza nich Słońce. Wokół gwiazdy naszego układu znajduje się wielobarwna poświata. Gdybyśmy mieli zgadywać, postawilibyśmy na krople wody lub zawieszone w powietrzu kryształki lodu.
Prawda jest jednak kompletnie inna. Nie mamy tu do czynienia z klasyczną tęczą. Kolorowa poświata to sprawka bardzo dużego stężenia pyłków w powietrzu, które odpowiadają za załamanie promieni. Wiązka padająca na pyłki podlega rozbiciu na kolory składowe światła białego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gdy spojrzeliśmy na zdjęcia po raz pierwszy, myśleliśmy, że niektóre zostały wykonane nocą, a na zdjęciu widzimy Księżyc. Nic bardziej mylnego. Ekspozycja zdjęć jest na tyle ściągnięta, że niebo wygląda bardziej na granatowe niż niebieskie. Dodatkowo zmyliły nas rozrzucone kropki, które od razu można pomylić z gwiazdami. W rzeczywistości są to większe cząstki pyłów, które mienią się w promieniach Słońca.
Kolorowe okręgi występują jedynie wtedy, gdy stężenie pyłków zawieszonych w powietrzu jest bardzo wysokie. Co ciekawe, zjawisko można dojrzeć tylko wtedy, gdy Słońce jest częściowo przysłonięte – dlatego Mikko robił zdjęcia przez korony drzew.
Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii