Wolny Lightroom? Spróbujcie powiększyć pamięć podręczną

Wolny Lightroom? Spróbujcie powiększyć pamięć podręczną
Marcin Falana

29.10.2015 13:01, aktual.: 26.07.2022 19:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Lightroom to kombajn do wywoływania plików w formacie RAW, ale nie tylko. Przy dzisiejszych aparatach z dużą rozdzielczością i ogromną liczbą plików nie trudno spowolnić jego działanie. Jest to szczególnie uciążliwe w zakładce Develop, w której wprowadzamy zmiany i chcemy, żeby były widoczne na bieżąco, a nie dopiero po chwili.

Portal Petapixel daje ciekawą radę jak przyspieszyć zakładkę Develop w Lightroomie. Wystarczy zwiększyć rozmiar pamięci podręcznej Cache w ustawienianch Camera Raw. Pod warunkiem, że dysponujemy miejscem na twardym dysku, powinniśmy odczuć lepsze działanie Lightrooma.

Podobną radę można też znaleźć w poradniku optymalizującym działanie Lightrooma przez Adobe: [block position="inside"]3908[/block]

Zakładka Preferences
Zakładka Preferences

Żeby zwiększyć pamięć podręczną w Lightromie wystarczy przejść do zakładki Preferences, następnie w zakładce File Handling wprowadzamy nową wartość w Camera Raw Cache Settings. Możliwe jest także zwiększenie osiągów Ligtrooma za pomocą trzymania jego pamięci podręcznej na podręcznym dysku.

Postanowiliśmy sprawdzić to na szybko zwiększając pamięć podręczną z 1GB, który miałem domyślnie, najpierw do 5GB, a następnie do 20GB. Mój Lightroom jeszcze nie był bardzo wolny więc zmiany w trybie Develop nie przyspieszyły widocznie. Szybciej natomiast program przechodzi do trybu Develop i jest gotowy do działania.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)