World Press Photo 2010 - zdyskwalifikowali fotografa (aktualizacja)

World Press Photo 2010 - zdyskwalifikowali fotografa (aktualizacja)
World Press Photo 2010 - zdyskwalifikowali fotografa (aktualizacja)
Krzysztof Basel

04.03.2010 11:20, aktual.: 01.08.2022 15:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jury tegorocznego prestiżowego konkursu World Press Photo zdyskwalifikowało jednego z laureatów. Ukraińskiemu fotografowi Stepanowi Rudikowi zarzucono niedozwoloną ingerencję w jednym ze zgłoszonych zdjęć.

Jury tegorocznego prestiżowego konkursu [World Press Photo](http://World Press Photo 2010 dla Pietro Masturzo z Włoch) zdyskwalifikowało jednego z laureatów. Ukraińskiemu fotografowi Stepanowi Rudikowi zarzucono niedozwoloną ingerencję w jednym ze zgłoszonych zdjęć.

W tym roku wprowadzono nowy punkt regulaminu. Jeśli jury uzna, że zgłoszone zdjęcie mogło być obrobione w niedozwolony sposób to może poprosić danego twórcę lub twórców o dostarczenie surowych plików RAW lub nieobrobionych skanów zdjęć, pokazujących nieprzerobione zdjęcie. Po obejrzeniu oryginalnych fotografii Stepana Rudika, jury tegorocznego konkursu World Press Photo postanowiła zdyskwalifikować fotografa. Twórca otrzymał trzecią nagrodę w kategorii Sport Features, za fotoreportaż "Antysport" o ustawianych bójkach na Ukrainie. Fotograf złamał zasady regulaminu, stosując niedozwoloną modyfikację na jednej z nadesłanych fotografii. WPP nie wyjaśniło, o jaki element chodzi. Dziennik British Journal of Photography twierdzi, że Rudik najprawdopodobniej usunął fragment stopy jednego ze sportowców, która psuła kompozycję fotografii. Oto oryginalne zdjęcie:

Fot. Stepan Rudik
Fot. Stepan Rudik

A to już obrobiona fotografia, którą twórca zgłosił do konkursu:

Fot. Stepan Rudik
Fot. Stepan Rudik

Sprawę skomentował Michiel Munneke, dyrektor zarządzający World Press Photo:

Po dogłębnej analizie uznaliśmy za konieczne, aby zdyskwalifikować fotografa z konkursu. Zasadą World Press Photo jest promowanie wysokich standardów w fotografii prasowej. Dlatego musimy zachować integralność naszej organizacji, nawet jeśli ubolewamy nad wynikiem tej sprawy.

Modyfikacja zdjęcia w niczym nie przeszkadzała, nie było mocno istotna dla fotografii, a już tym bardziej dla całego nagrodzonego cyklu. Trzymając się jednak regulaminu nie ma to większego znaczenia. Zasady jasno mówią, że fotograf nie może ingerować w zawartość obrazu. Dopuszczalny jest retusz czy delikatna zmiana kolorów, ale również na zasadach ogólnie stosowanych w branży prasowej. Ukraiński fotograf posunął się najwyraźniej za daleko. Jego prace już zniknęły z galerii WPP, nie zostaną też opublikowane w albumie, ani na wystawach. Możemy je jedynie zobaczyć na jego autorskiej stronie. Ten przykład powinien skutecznie odstraszyć kolejnych fotografów, od usuwania czy przeklejania fragmentów zdjęć.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)