World Press Photo 2013 dla Paula Hansena za zdjęcie ze Strefy Gazy

World Press Photo of the Year 2012 Paul Hansen, Sweden, Dagens Nyheter
World Press Photo of the Year 2012 Paul Hansen, Sweden, Dagens Nyheter
Krzysztof Basel

15.02.2013 10:27, aktual.: 26.07.2022 20:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nagrody w konkursie World Press Photo 2013 przyznane. Wygrał Paul Hansen za zdjęcie wykonane na ulicach Strefy Gazy dla szwedzkiego dziennika "Dagens Nyheter". Nagrodzono też dwie Polki: Ilonę Szwarc oraz Annę Bedyńską. Gratulujemy!

Nagrodzone zdjęcie przedstawia grupę ludzi niosących ciała dwójki martwych dzieci przez ulicę w Gazie. Ciała są niesione do meczetu na ceremonię pogrzebową. Dwuletnia Suhaib Hijazi oraz jej trzyletni brat Muhammad zginęli podczas izraelskiego ataku rakietowego na ich dom. Ich matka trafiła na oddział intensywnej terapii. Fotografia została wykonana 20 listopada 2012 w Strefie Gazy na terenie Palestyny.

3rd Prize People – Observed Portraits Single. Ilona Szwarc, Poland, Redux PicturesKayla, Boston, USA.
3rd Prize People – Observed Portraits Single. Ilona Szwarc, Poland, Redux PicturesKayla, Boston, USA.

Tradycyjnie już na liście nagrodzonych nie zabrakło polskich nazwisk. Ilona Szwarc (Redux Pictures) otrzymała 3. nagrodę w kategorii People - observed portraits (zdjęcia pojedyncze) za kolorowy portret wykonany w Bostonie w USA. Również trzecie miejsce, ale w kategorii People - staged portraits (zdjęcia pojedyncze) zdobyła Anna Bedyńska (Agora) za zdjęcie "Zuzia".

W tegorocznej edycji 5666 fotografów ze 124 krajów zgłosiło w sumie 103 481 fotografii. W tym roku przewodniczącym jury był Santiago Lyon - wiceprezes The Associated Press. W jury zasiadało łącznie 19 światowej klasy fotografów. Autor fotografii roku World Press Photo otrzyma nagrodę w wysokości 10 000 euro oraz sprzęt fotograficzny marki Canon. Wszystkie zwycięskie fotografie zostaną zaprezentowane na wystawie zbiorowej, która odwiedzi ponad 100 miast w ponad 45 krajach na całym świecie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)