Wspaniała mozaika Ziemi. Satelita NASA pokazał całą planetę

Wspaniała mozaika Ziemi. Satelita NASA pokazał całą planetę

Mozaika powstała na podstawie zdjęć z NOAA-21.
Mozaika powstała na podstawie zdjęć z NOAA-21.
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | NASA
Marcin Watemborski
11.01.2023 12:32

Nowy satelita NOAA-21 trafił na orbitę w listopadzie 2022 r. Dopiero w grudniu zaczął rejestrować pierwsze obrazy, które po przetworzeniu trafiły do sieci. Efektem jest genialna mozaika pokazująca, jak obecnie wygląda Ziemia. Bez problemu można wyróżnić kontynenty oraz liczne zjawiska atmosferyczne.

Satelita NOAA-21 krąży wokół Ziemi od 10 listopada 2022 r. Jego zadaniem jest obserwowanie naszej planety z perspektywy biegunów. Na podstawie zdjęć z przelotów między jednym a drugim krańcem naszej planety powstała mozaika doskonale oddająca piękno Ziemi.

Kliknij, by powiększyć i przyjrzeć się dokładnie mozaice.
Kliknij, by powiększyć i przyjrzeć się dokładnie mozaice.© Licencjodawca | NASA

Do robienia zdjęć satelita NOAA-21 wykorzystał narzędzie obrazujące VIIRS. Jest to drugi satelita po NOAA-20, który obecnie krąży przy biegunach planety. Jego prędkość to ponad 27 tys. km/h, a wysokość operacyjna to aż 824 km. W ciągu doby okrąża planetę 14 razy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Główne zadania satelity NOAA-21 to nie tylko robienie zdjęć, ale pomiary zjawisk atmosferycznych oraz monitorowanie lądów i oceanów. Dzięki informacjom na temat temperatur oceanów, które przesyła satelita, eksperci mogą oszacować siłę tworzących się huraganów. Na podstawie danych naukowcy mogą określić zanieczyszczenie wód, aktywność fitoplanktonu oraz rozprzestrzenianie się szkodliwych alg. Kolory widocznych zbiorników wodnych również są kluczowe – świadczą one nie tylko o wspomnianej aktywności, ale również o głębokości, dzięki czemu można nanieść liczne poprawki w zbiorach danych badawczych.

Kolejnym ekstremalnie ważnym zadaniem NOAA-21 i narzędzia VIIRS jest monitorowanie klęsk żywiołowych jak pożary, powodzie oraz susze. Dodajmy do tego badanie przejrzystości powietrza nad wielkimi ośrodkami miejskimi, które świadczy o zanieczyszczeniu smogiem. Wszystkie te dane pozwalają bardzo dokładnie określić liczne zagrożenia i przeciwdziałać skutkom katastrof jeszcze zanim te na dobre zaczną szaleć na monitorowanym terenie.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)