Wspaniałe kadry z epoki wiktoriańskiej. Tak kiedyś wyglądało życie

Fotgorafia przedstawia młode kobiety na balu debiutantek. Zdjęcie zostało pokolorowane współcześnie.
Fotgorafia przedstawia młode kobiety na balu debiutantek. Zdjęcie zostało pokolorowane współcześnie.
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Marcin Watemborski

16.02.2023 15:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Industrializacja, niesamowity rozwój technologiczny oraz przemiany społeczne – tak w skrócie można określić epoką wiktoriańską, czyli jeden z najważniejszych okresów w historii Wielkiej Brytanii. Zabytkowe zdjęcia pokazują, jak niesamowity był to czas. Przypatrzcie się uważnie tym kadrom.

Epoką wiktoriańską nazywa się czas rządów królowej Wiktorii Hanowerskiej. Panowała ona aż 64 lata – to zaledwie 6 lat krócej niż Elżbieta II, lecz w XIX wieku stanowiło to jeszcze większy wyczyn. Wówczas medycyna nie była tak rozwinięta, a zmiany polityczne następowały w innych częściach Europy bardzo często.

Za panowania Wiktorii Hanowerskiej rozpowszechniło się powiedzenie, że "nad Imperium Brytyjskim nigdy nie zachodzi słońce". Ten okres był niesamowity zwłaszcza przez liczne przemiany społeczno-gospodarcze oraz przemysłowe. Można śmiało pokusić się, że był to złoty okres Wielkiej Brytanii – sytuacja polityczna była stabilna, a ludzie się bogacili. Rósł dobrobyt, a granice Imperium były wówczas największe w historii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najlepiej o tym, że w Wielkiej Brytanii żyło się wspaniale, świadczy skok demograficzny w ostatniej dekadzie XIX wieku. Wówczas populacja Anglii i Walii zwiększyła się prawie dwukrotnie, osiągając szczytowo ponad 30 mln ludzi. O ile na wyspach było dobrze, tak kolonie cierpiały – w Indiach szalał głód, a nierówności społeczne stawały się coraz bardziej widoczne. Biedotę i zamożnych oddzielała gruba kreska.

Mieszkańcy wiktoriańskiej Wielkiej Brytanii, głównie w rozumieniu elit, byli zmuszani do rygorystycznej moralności i ukrywania uczuć. Jeśli słyszeliście kiedyś żarty o pokazaniu kostki lub ściągnięciu rękawiczki jako zachęty seksualnej, musimy was zdziwić. To wcale nie były żarty, a prawdziwy brytyjski styl życia.

Tematy związane z seksem były absolutnie zakazane, mówienie o ciąży było niedozwolone, a co więcej – publiczne powiedzenie o czyjejś nodze mogło spotkać się z ogromnym oburzenie. Jeśli czytaliście lub oglądaliście ekranizację "Bridgertonów", będziecie mieć namiastkę tego, jak wyglądało życie. Tak naprawdę było jeszcze gorzej. A żeby było zabawniej, w epoce wiktoriańskiej znacznie rozwinęła się prostytucja, a choroby weneryczne były na porządku dziennym.

Interesujące są jednak podwójne standardy. O ile kobiety były ganione publicznie za rozwiązłość i wręcz ukrywane, tak panował kult męskości. Co więcej, męskie potrzeby seksualne były uważane za normalne, a homoseksualizm karany więzieniem był tylko w niskich klasach społecznych. Nierzadko elity bawiły się na tajemnych orgiach, choć na co dzień świeciły przykładem nieskazitelnej moralności.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)