Wspaniały kadr mgławicy Laguna podbija serca astronomów na całym świecie

Mgławica NGC 6533 zarejestrowana przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a.
Mgławica NGC 6533 zarejestrowana przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a.
Źródło zdjęć: © ESA, NASA
Marcin Watemborski

20.12.2022 13:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kosmiczny Teleskop Hubble’a po raz kolejny udowadnia, że nie odszedł do lamusa. Najnowsze zdjęcie mgławicy Laguna, które przesłał, wygląda naprawdę przepięknie. Jest pełne mieszających się kolorów – zupełnie jak chmury na niebie podczas zachodu słońca. Kadr jest po prostu hipnotyzujący.

Teleskop Hubble’a przesłał zdjęcie mgławicy Laguna (Messier 8, M8, NGC 6533), będące zbliżeniem i pokazującym więcej detali. Internauci porównują ten kadr do chmur podczas zachodu lub gęstych farb mieszających się w wodzie.

Warto przyjrzeć się pięknu mgławicy Laguna z bliska.
Warto przyjrzeć się pięknu mgławicy Laguna z bliska.© ESA, NASA

Do zarejestrowania obrazu Kosmiczny Teleskop Hubble’a wykorzystał dwa narzędzia: Wide Field Planetary Camera 2 oraz Advanced Camera for Surveys. Oba instrumenty pozwoliły na ujęcie wspaniałych kolorów oraz charakterystycznych dysków wokół nowo powstałych gwiazd. Agencja kosmiczna NASA traktuje to zdjęcie nie tylko jako istotny element badań, ale prawdziwe dzieło sztuki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mgławica Laguna (NGC 6533) jest mgławicą dyfuzyjną (obszar H II) w konstelacji Strzelca. Dzieli ją od Ziemi ok. 4100 lat świetlnych. Jednocześnie jest to jeden z najjaśniejszych rejonów gwiazdotwórczych widzianych na naszym niebie. Mgławica ma w przybliżeniu średnicę 33 lat świetlnych.

Wspomniany obszar nieba jest zachwycający ze względu na swoją budowę. We wnętrzu mgławicy znajdują się młode gorące gwiazdy, które ogrzewają i jonizują gazy. Dodatkowo NGC 6533 jest podświetlona przez światło młodych gwiazd. To jeden z najpiękniejszych obszarów nieba, które można zaobserwować z północnej półkuli Ziemi. Co najciekawsze, można ją dostrzec gołym okiem, ponieważ jej średnica jest większa niż dwa Księżyce w pełni.

Miłośnicy nocnego nieba na pewno widzieli kiedyś mlecznobiałą mgławicę. Dopiero na zdjęciach zrealizowanych na długim czasie otwarcia migawki można dostrzec jej różowy odcień.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)