Współczesna fotografia latynoamerykańska już jutro w Krakowie [wernisaż]

Oleoducto, fot. María Teresa Ponce
Oleoducto, fot. María Teresa Ponce
Piotr Dopart

04.04.2012 11:00, aktual.: 26.07.2022 20:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Już jutro, w czwartek, 5 kwietnia, o godzinie 20:00 w krakowskiej Galerii Pauza odbędzie się wernisaż wystawy "Encubrimientos - Młoda Fotografia z Ameryki Łacińskiej" połączony z prezentacją w formie wykładu - „Encubrimientos/Zakrycia. Tożsamości i fikcje we współczesnej fotografii latynoamerykańskiej”.

Na wystawę składają się fotografie i filmy 10 młodych artystów z różnych krajów Ameryki Łacińskiej, stanowiące przegląd różnych technik oraz formatów i poruszające szereg tematów dotyczących tej części świata, m.in. współczesne miasto przeciwstawione życiu na wsi, porównania i uprzedzenia społeczne oraz zmiany w sposobie życia imigrantów. Fotografowie prezentujący zdjęcia na wystawie obserwują zmiany w obrębie ich otoczenia i chcą pokazać, jak ważny we współczesnym, postmodernistycznym społeczeństwie jest obraz.

Więcej informacji znajduje się na facebookowej stronie wydarzenia. Wystawa powstała przy współpracy Instytutu Cervantesa, PhotoEspaña i Hiszpańskiej Agencji Międzynarodowej Współpracy na rzecz Rozwoju (AECID).

Wykład poprowadzi Juan Antonio Molina Cuesta – jeden z kuratorów wystawy. Jak informują organizatorzy, opowie on o współczesnych tendencjach w fotografii latynoamerykańskiej, skupiając się na artystach z ostatniej dekady, zwracających na siebie uwagę poprzez nowe środki wyrazu, skłanianie się ku fikcji, parodii, manipulacji tematyką. W nowych trendach nie poszukuje się już tożsamości latynoamerykańskiej. Powstają prace, u źródeł których leży brak zaufania do totalitarnych dyskursów i autorytarnych konstrukcji rzeczywistości.

Juan Antonio Molina Cuesta urodził się w 1965 roku w Hawanie, gdzie uzyskał dyplom z historii sztuki. Pracował jako kurator i badacz w Państwowej Fototece Kubańskiej i w Centro Wifredo Lam w Hawanie. Od piętnastu lat zajmuje się krytyką sztuki oraz fotografią współczesną, ostatnio specjalizuje się w sztuce niezależnej.

Źródło: Galeria Pauza

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)