Wszystkie kolory Antarktydy

"Znalazłem miejsce, które tętni życiem i kolorem" – powiedział Lacombe amerykańskiemu serwisowi popularnonaukowemu Wired.com.
"Znalazłem miejsce, które tętni życiem i kolorem" – powiedział Lacombe amerykańskiemu serwisowi popularnonaukowemu Wired.com.
Źródło zdjęć: © © Gaston Lacombe / www.gastonlacombe.com
Magda Szewczuwianiec

21.06.2014 08:30, aktual.: 22.06.2014 00:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kiedy kanadyjski fotograf Gaston Lacombe wyjechał na dwa miesiące na Antarktydę, spodziewał się zobaczyć jedynie lodowce i śnieżne zawieje. Zamiast tego znalazł feerię barw i bogactwo życia podczas antarktycznej wiosny.

Większość zdjęć Antarktydy, które znamy, to białe góry lodowe i lodowce fotografowane z oceanu. Lacombe doszedł do wniosku, że to wina braku dostępu fotografów do prawdziwego krajobrazu zimnego kontynentu. Idąc za ciosem, zdobył specjalne zezwolenie od rządu Argentyny i zamieszkał w Esperanza Base. Dwa miesiące przebywania wśród surowego krajobrazu Antarktydy pozwoliły mu zobaczyć zmiany świateł i barw niemal niedostrzegalne podczas krótszej obserwacji.
Większość zdjęć Antarktydy, które znamy, to białe góry lodowe i lodowce fotografowane z oceanu. Lacombe doszedł do wniosku, że to wina braku dostępu fotografów do prawdziwego krajobrazu zimnego kontynentu. Idąc za ciosem, zdobył specjalne zezwolenie od rządu Argentyny i zamieszkał w Esperanza Base. Dwa miesiące przebywania wśród surowego krajobrazu Antarktydy pozwoliły mu zobaczyć zmiany świateł i barw niemal niedostrzegalne podczas krótszej obserwacji.© © Gaston Lacombe / www.gastonlacombe.com
"Krajobraz zmieniał się codziennie" – mówi Gaston Lacombe. "Czasem kilka razy dziennie, w zależności od słońca, opadów śniegu, wiatru czy w końcu zwierząt".
"Krajobraz zmieniał się codziennie" – mówi Gaston Lacombe. "Czasem kilka razy dziennie, w zależności od słońca, opadów śniegu, wiatru czy w końcu zwierząt".© © Gaston Lacombe / www.gastonlacombe.com
Uchwycone przez fotografa kolory są wynikiem naturalnych procesów. Brąz to osady brudu naniesione z wodą lub na łapach zwierząt. Tam, gdzie są kolonie pingwinów, brąz przechodzi w różowy. Taki kolor wynika z pingwiniej diety, zawierającej dużo różowych kryli (małych skorupiaków).
Uchwycone przez fotografa kolory są wynikiem naturalnych procesów. Brąz to osady brudu naniesione z wodą lub na łapach zwierząt. Tam, gdzie są kolonie pingwinów, brąz przechodzi w różowy. Taki kolor wynika z pingwiniej diety, zawierającej dużo różowych kryli (małych skorupiaków).© © Gaston Lacombe / www.gastonlacombe.com
Największym zaskoczeniem dla fotografa była jednak czerwień. Krwisty odcień pochodził od mikroskopijnej algi. Glony tworzące czerwony śnieg żyją w warstwie wody pokrywającej płat śniegu, także w wodzie znajdującej się między jego kryształami. Czasami przybierają one również odcienie zieleni.
Największym zaskoczeniem dla fotografa była jednak czerwień. Krwisty odcień pochodził od mikroskopijnej algi. Glony tworzące czerwony śnieg żyją w warstwie wody pokrywającej płat śniegu, także w wodzie znajdującej się między jego kryształami. Czasami przybierają one również odcienie zieleni.© © Gaston Lacombe / www.gastonlacombe.com
Pogoda sprzyjała spokojnej fotografii. Canon 5D Mark II Lacombe'a wytrzymał niską temperaturę bez problemu. Fotograf po powrocie z pleneru pozostawiał sprzęt w częściowo ogrzewanym przedsionku kwatery, by uniknąć kondensacji skroplonej pary wewnątrz obudowy. Musiał jedynie zadbać o większy niż zwykle zapas baterii, gdyż te na mrozie miały bardzo krótką żywotność. Dla takiego efektu warto by mieć ze sobą cały worek akumulatorów!
Pogoda sprzyjała spokojnej fotografii. Canon 5D Mark II Lacombe'a wytrzymał niską temperaturę bez problemu. Fotograf po powrocie z pleneru pozostawiał sprzęt w częściowo ogrzewanym przedsionku kwatery, by uniknąć kondensacji skroplonej pary wewnątrz obudowy. Musiał jedynie zadbać o większy niż zwykle zapas baterii, gdyż te na mrozie miały bardzo krótką żywotność. Dla takiego efektu warto by mieć ze sobą cały worek akumulatorów!© © Gaston Lacombe / www.gastonlacombe.com
Obraz
© © Gaston Lacombe / www.gastonlacombe.com
Obraz
© © Gaston Lacombe / www.gastonlacombe.com
Źródło artykułu:WP Fotoblogia