"Wszystko z nami w porządku" - rozmawiałem z reżyserem dokumentu o niezależnym gamedevie

Marcin Watemborski: Niektórzy traktują gaming z góry i uważają to za rozrywkę dla dzieci. Jak na to patrzysz?
Marcin Watemborski: Niektórzy traktują gaming z góry i uważają to za rozrywkę dla dzieci. Jak na to patrzysz?
Źródło zdjęć: © © Borys Nieśpielak / [Facebook](https://www.facebook.com/Wszystkoznamiwporzadku/)
Marcin Watemborski

25.04.2018 07:18, aktual.: 25.04.2018 14:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Borys Nieśpielak jest blogerem WP Fotoblogii i moim znajomym. Poznaliśmy się, gdy byłem na studiach - Borys był moim wykładowcą. Pamiętam, że już wtedy wspominał o nagrywaniu filmów dokumentalnych. Jego materiał "Wszystko z nami w porządku" opowiada o branży niezależnej produkcji gier wideo. Zdradził mi kilka szczegółów z realizacji.

Borys Nieśpielak: W dużej części jest to rozrywka dla dzieci. Tak naprawdę to zabawa dla każdego. Biorąc pod uwagę, że obecnie gry wideo to mainstream (”GTA V” jest najlepiej zarabiającym tworem kultury w historii) to nie ma za bardzo znaczenia to, że ktoś uważa to za dziecinadę. Gry się same obronią.

**Dlaczego nie zrobiłeś dokumentu o jakiejś większej produkcji niż ”Lichtspeer”. Cenisz sobie niezależność? **
**Dlaczego nie zrobiłeś dokumentu o jakiejś większej produkcji niż ”Lichtspeer”. Cenisz sobie niezależność? **© © Borys Nieśpielak / [Facebook](https://www.facebook.com/Wszystkoznamiwporzadku/)

To był przypadek, miałem przerwę w kręceniu mojego drugiego filmu i postanowiłem zrobić krótkometrażowy film o młodych polskich twórcach gier w kontekście panującego kryzysu w branży.

Pojechałem na do Berlina na festiwal A.MAZE i tam nakręciłem sporo materiału, jednak brakowało mi jakiejś osi, takiej filmowej historii, która nadałaby materiałowi filmowej formy. Okazało się, że Bartek i Rafał - twórcy ”Lichtspeer” - wydają za parę miesięcy swoją pierwsza grę i poczułem, że to może być to.

Obecnie pracuję nad filmem dokumentalnym o twórcach pierwszego Wiedźmina, więc jak widzisz cenię sobie zarówno niezależność jak i duże produkcje.

Co było dla Ciebie największym wyzwaniem – wejście w środowisko, zachowanie zimnej krwi, utrzymywanie wszystkiego w tajemnicy…?
Co było dla Ciebie największym wyzwaniem – wejście w środowisko, zachowanie zimnej krwi, utrzymywanie wszystkiego w tajemnicy…?© © Borys Nieśpielak / [Facebook](https://www.facebook.com/Wszystkoznamiwporzadku/)

Największym wyzwaniem było zrobienie tego filmu samemu. Byłem odpowiedzialny za obraz, dźwięk i całą produkcję. Jeżeli chodzi o relacje z ludźmi to nie mam z tym problemu.

Środowisko twórców gier jest mocno zamknięte i trochę to trwało zanim uznano mnie za "swojego", ale jako, że jestem bardzo szczery i zdeterminowany to nie miałem większych problemów z akceptacją.

**Co jest najtrudniejsze w tworzeniu niezależnej gry? Finanse, nerwy, promocja czy wypuszczanie gry na rynek? **
**Co jest najtrudniejsze w tworzeniu niezależnej gry? Finanse, nerwy, promocja czy wypuszczanie gry na rynek? **© © Borys Nieśpielak / [Facebook](https://www.facebook.com/Wszystkoznamiwporzadku/)

Zdecydowanie promocja i dotarcie do graczy i mediów. Co ciekawe, wielu twórców nie dostrzega tego problemu, jednak ostatecznie gra jest produktem i musi się sprzedać. Bez zysków nie zrobisz kolejnej.

Czy produkcja gry się zwróciła? Chłopaki poradzili sobie z wyzwaniami?

Pierwsze miesiące po premierze były dość ciężkie, ale obecnie gra jest dostępna na Nintendo Switch, iOS i Android. Myślę, że są już na plusie.

**Masz swój udział w tworzeniu i promocji ”Lichtspeer”? **
**Masz swój udział w tworzeniu i promocji ”Lichtspeer”? **© © Borys Nieśpielak / [Facebook](https://www.facebook.com/Wszystkoznamiwporzadku/)

Oczywiście z produkcją nie miałem nic wspólnego. Co do promocji, to jeżeli zaliczysz do tego jakieś posty na Facebooku i polecanie znajomym to jak najbardziej. Nie ukrywam, że gra mi się bardzo podoba.

Jakie są dalsze plany studia Lichthund? Będzie kontynuacja ”Lichtspeer” czy może coś nowego?

Panowie powiększyli zespół i już jest ich czwórka. Pracują nad nową grą - ”TourAnimals”, pierwszy raz będzie można zobaczyć ją w akcji na konferencji Digital Dragons 22 maja w Krakowie. Na tej samej konferencji będzie też można zobaczyć "Wszystko z nami w porządku".

**Na pewno podczas kręcenia materiału byłeś świadkiem wielu kryzysów chłopaków. Pomagałeś im w tym, czy byłeś tylko obserwatorem? **
**Na pewno podczas kręcenia materiału byłeś świadkiem wielu kryzysów chłopaków. Pomagałeś im w tym, czy byłeś tylko obserwatorem? **© © Borys Nieśpielak / [Facebook](https://www.facebook.com/Wszystkoznamiwporzadku/)

Raczej nie ingerowałem, ale nie udawałem, że jestem niewidzialny. Jako dokumentalista wchodzę w ich świat i czy chce czy nie chcę w jakiś sposób go zaburzam. Starałem się jak najmniej.

**Ile materiału nagrałeś i jak wyglądała jego selekcja? Czego nie pokazałeś, a bardzo byś chciał? **
**Ile materiału nagrałeś i jak wyglądała jego selekcja? Czego nie pokazałeś, a bardzo byś chciał? **© © Borys Nieśpielak / [Facebook](https://www.facebook.com/Wszystkoznamiwporzadku/)

Materiału było około 70 godzin, a jego selekcja to bardzo żmudny i długotrwały proces. Ja podzieliłem go sobie na etapy: w pierwszym wybierałem poprawne ujęcia, w drugim budowałem sceny i całą strukturę filmu, a w trzecim nanosiłem poprawki od "testerów" i naprawiałem resztę błędów.

Montaż trwał ponad osiem miesięcy i był niezwykle wyczerpujący. Wszystko, co chciałem żeby było w filmie ostatecznie tam się znalazło.

[h2]Najbliższe pokazy:[/h2]
[h2]Najbliższe pokazy:[/h2]© © Borys Nieśpielak / [Facebook](https://www.facebook.com/Wszystkoznamiwporzadku/)
  • 26.04.2018, g. 19:00 - OH-KINO, Wrocław

[*]09.05.2018 - Kino Szkolne PWSFTviT, Łódź

[*]12.05.2018, g. 22:00 - Pyrkon, Poznań

[*]22.05.2018 - Digital Dragons, Kraków[/list]

Pod koniec maja film pojawi się na Steamie oraz Amazon Video.

Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora.
Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora.© © Borys Nieśpielak / [Facebook](https://www.facebook.com/Wszystkoznamiwporzadku/)

Wszystko z nami w porządku - zwiastun

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)