Wulkan Taranaki, czyli wyjątkowa góra pośrodku równiny

Wulkan Taranaki, czyli wyjątkowa góra pośrodku równiny
Monika Homan

05.03.2019 08:13, aktual.: 26.07.2022 15:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Obszar wokół wielkiego wulkanu Taranaki objęty jest ochroną. Dzikie, ciemnozielone lasy odcinają się wyraźną linią od zurbanizowanych terenów tuż obok. To wyjątkowe miejsce wygląda świetnie zarówno z poziomu ziemi, jak i z kosmosu.

Wulkan Egmont, nazywany tez "Taranaki" znajduje się w Nowej Zelandii, na Wyspie Północnej. Z płaskiej, jak stół równiny, nad brzegiem Morza Tasmana, wyrasta na 2518 metrów samotna góra, o której krążą legendy. Z uwagi na swój kształt, często porównywana jest do góry Fuji.

Maoryska legenda o bogu Taranaki opowiada o miłości i walce między mężczyznami o boginię lasu - Pihangę. Pokonany Taranaki wycofał się i osiadł na wybrzeżu, gdzie dziś stoi wulkan. Walka między wielkimi górami sprowadziła na świat bogów i ludzi wojnę. Według legendy, kiedy Taranaki ustąpi, również ludzie będą mogli liczyć na długotrwały pokój.

W 1881 roku, wokół wierzchołka, w promieniu 9,6 km utworzono rezerwat przyrody, który dziś jest Parkiem Narodowym Egmont. Ma on idealnie okrągły kształt, co doskonale widać na zdjęciach satelitarnych. Widać na nich wyraźne granice pomiędzy miejscami nietkniętymi przez człowieka i tymi zurbanizowanymi i trzeba przyznać, że wygląda to wyjątkowo.

Park Narodowy Egmont
Park Narodowy Egmont© Źródło: Google Maps

Taranaki jest popularną atrakcją turystyczną, ale wspinaczka na niego jest dość wymagająca. Również pogoda w tym miejscu bywa kapryśna i często wielogodzinna wyprawa na szczyt kończy się kompletnym brakiem widoczności. Nie trzeba się jednak wdrapywać na górę, żeby być światkiem wspaniałych widoków.

[h4][url=https://tech.wp.pl/pioro-cyfrowe-czego-o-nim-nie-wiedziales-6352258234996353a]Pióro cyfrowe – czego o nim nie wiedziałeś?[/url][/h4]

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także