Www sieci: Stillmotion

Www sieci: Stillmotion

Www sieci: Stillmotion
Www sieci: Stillmotion
Krzysztof Basel
20.09.2009 15:45, aktualizacja: 20.09.2009 17:45

Stillmotion to grupa 6 osób mieszkających w Toronto w Kanadzie. Razem oferują kompletną obsługę ślubów: zdjęcia + nagrania video. Przygotowują wyśmienite reportaże. Co w tym wyjątkowego? Przecież w Polsce też są takie ekipy. Grupa Stillmotion nagrywa je lustrzankami z funkcją video. I to jak - sami zobaczcie.

Stillmotion to grupa 6 osób mieszkających w Toronto w Kanadzie. Razem oferują kompletną obsługę ślubów: zdjęcia + nagrania video. Przygotowują wyśmienite reportaże. Co w tym wyjątkowego? Przecież w Polsce też są takie ekipy. Grupa Stillmotion nagrywa je lustrzankami z funkcją video. I to jak - sami zobaczcie.

Załoga filmowa Stillmotion jest prowadzona przez Patricka Moreau, Michael Y. Wonga oraz Konrada Czystowskiego. Ekipa fotograficzna działa pod przywództwem  Aminy Moreau. Grupa pracuje na całym świecie i oprócz klientów indywidualnych pracuje także dla poważnych firm, takich jak IBM czy Canon. Na stronę Stillmotion trafiłem dzięki Alexowi, który na swoim blogu Futomaki przeszło miesiąc temu napisał kilka słów na ten temat.

Nagrania grupy Stillmotion są kręcone głównie lustrzankami cyfrowymi, w szczególności Canonem 5D Mark II, a ostatnio także Canonem 7D. Twórcy opowiadają przemyślane historie z pomysłem, wyczuciem, klasą. Nagrania są doprawione odpowiednią muzyką stanowiącą integralny i bardzo ważny element każdego klipu. Kiedy trzeba nagrania są subtelnie i spokojne. Innym razem pikantne i szybkie. Wszystkie wykonane profesjonalnie i dokładnie. W każdym opowiadaniu widać osobnym pomysł dostosowany do charakteru nowożeńców oraz przebiegu ślubu i wesela.

Niektóre części filmów powstają w studio grupy Stillmotion, ale w większości opowiadania są kręcone w plenerze oraz podczas samego ślubu i wesela.

Twórcy są zachwyceni możliwościami Canona 5D Mark II oraz obiektywów, jakie mogą do niego podpiąć. Często wykorzystują małą głębię i zmianę punktu ostrości, obfity bokeh. Operują całą gamą szkieł - od szerokich kątów, przez klasyczne 50mm po jasne teleobiektywy czy nawet szkła typu tilt-shift.

Niedawno w ręce Patricka i Aminy wpadł najnowszy Canon 7D. Oto pierwsze nagranie wykonane tym sprzętem:

Co ciekawe film został nakręcony przez jedną osobę (!), która wykorzystała 2 aparaty, 4 obiektywy, statyw, monopod i trochę dodatkowego sprzętu. Cały ekwipunek kosztował ok 10 000 dolarów. Dokładna lista sprzętu wykorzystanego przy tym nagraniu jest dostępna TUTAJ.

Skupmy się na całym portfolio grupy. Jest coś, co uderzyło mnie najbardziej kiedy po raz pierwszy przejrzał ich twórczość. Jak im się udaje uzyskać tak wspaniałą płynność ruchów i przejść? Niech twórcy sami odpowiedzą na to pytanie.

Część z klipów sprawia wrażenie trochę pompatycznych, ale wpływ na to mieli też pewnie sami nowożeńcy. Wydaję mi się, że ekipa Stillmotion jest jeszcze odrobinę zachłyśnięta wyjątkowo bogatym wachlarzem możliwości, jakie daje używany przez nich sprzęt. Po obejrzeniu kilku nagrań pod rząd aż kręci się w głowie od ciągłych zmian ostrości, wirowania, przybliżania. W wielu klipach wykorzystują podobne motywy, chociaż z drugiej strony tematyka filmów jest ciągle identyczna, zatem trudno uniknąć bliskich sobie ujęć i kadrów.

Ekipa z Kanady wysoko się ceni. Według informacji z ich strony grupa inkasuje od 11 900 to 29 900 dolarów kanadyjskich za wykonanie i przygotowanie materiału z wykorzystaniem fotografii oraz nagrań video. Przeliczając na polskie warunki daje to od 32 000 do nawet 80 000 złotych. Przy założeniu, że ślub odbywa się w Kanadzie.

Grupa Stillmotion ciągle tworzy nowe projekty i rozszerza ekipę współpracowników. Po tak krótkim czasie, od premiery lustrzanek cyfrowych z funkcją nagrywania filmów w jakości HD, osiągnęli tak interesujące rezultaty. Co pokażą za kilka lat, kiedy ta technologia już trochę okrzepnie?

Niestety na naszym lokalnym rynku fotografii ślubnej pleni się tandeta i chałtura. Oby Stillmotion było dobrą inspiracją zarówno dla fotografów, jak i par młodych*.*

*_______


*Www sieci to cykl, w którym staramy się prezentować najciekawsze fotoblogi, fascynujące galerie, krótkie sylwetki interesujących twórców i portale o fotografii pełne przydatnej wiedzy dla każdego fotografa. Jednym słowem wszystko to, co ciekawego wyszperamy www sieci. *

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)