4 kluczowe rady pomogą ci robić lepsze zdjęcia nocnego nieba

Nocny krajobraz to wymagająca dziedzina fotografii. Na początkujących astrofotografów czyha wiele pułapek, w które mogą wpaść. Prezentujemy wam kilka błędów, których należy się wystrzegać.

4 kluczowe rady pomogą ci robić lepsze zdjęcia nocnego nieba
Monika Homan

Jonathan Lee Martin podzielił się pięcioma radami, które dotyczą fotografowania nocnych krajobrazów. Ten rodzaj zdjęć jest bardzo wymagający. By fotografować w środku nocy, trzeba mieć odpowiednie umiejętności i niemałą wiedzę.

5 Astrophotography Mistakes that Ruin Nightscapes

Zadbaj o czysty obiektyw

Nawet z wiedzą i umiejętnościami nie sposób uniknąć błędów podczas robienia zdjęć. Pierwszym problemem, z jakim spotkał się Jonathan była brudna soczewka obiektywu. Brzmi głupio? Może wam się wydawać, że przednia soczewka waszego obiektywu jest czysta, ale nawet najmniejsze zabrudzenia, zwłaszcza te tłuste, mogą negatywnie wpłynąć na jakość zdjęć. Warto poświęcić dłuższą chwilę na porządne wyczyszczenie soczewki.

Ogranicz ISO

Kolejny błąd, o którym mowa w filmie to fotografowanie na zbyt wysokim ISO. Gwiazdy na niebie nie są silnym źródłem światła, dlatego do ich ujęcia trzeba nieco podnieść czułość. "Nieco" jest tu słowem kluczowym. Przy zbyt wysokim ISO stracicie szczegóły w najjaśniejszych partiach obrazu. Zdecydowanie lepiej jest znacznie rozjaśnić zdjęcie w postprodukcji niż fotografować na bardzo wysokiej czułości. Oczywiście trzeba pamiętać, że takie rzeczy robimy tylko w RAW-ach.

Zbyt długi czas pokaże ci ruch gwiazd

Zbyt długi, lub niewystarczająco długi, czas naświetlania również może zepsuć zdjęcie. Jak wiadomo, ze względu na ruch obrotowy Ziemi gwiazdy "przemieszczają" się na niebie. Zbyt długi czas naświetlania sprawi, że na zdjęciu nie będą one punktami, a zaczną zamieniać się w linie. Jeśli chcecie, żeby gwiazdy pozostały świecącymi punktami, długość czasu naświetlania jest zależna od ogniskowej obiektywu, którym fotografujecie. Stosuje się tu "zasadę 600" - należy podzielić 600 przez ogniskową podaną w milimetrach. Wynikiem będzie maksymalny czas naświetlania podany w sekundach, przy którym gwiazdy nie będą poruszone.

Zwróć uwagę na inne źródła światła

Ostatnia rada Jonathana dotyczy właściwego podejścia do różnych źródeł światła. Kiedy obserwujemy nocny krajobraz, raczej nie zastanawiamy się nad tym, jak padają cienie, bo w ciemnościach ich nie dostrzegamy. Na zdjęciu różne źródła światła mogą zburzyć naszą koncepcję na udane zdjęcie. Pamiętajcie, że Księżyc też jest źródłem światła i nawet jeśli nie będzie go w kadrze, to odbite od niego światło słoneczne możecie wykorzystać na swoją korzyść.

Zobacz też: Wzdłuż Ściany Wschodniej - wyprawa z północy na południe Polski na pokładzie Škody Kodiaq 4x4

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)