Wydawca reedycji książki "O kompozycji w fotografii" Witolda Dederki, potrzebuje waszego wsparcia

Wydawca reedycji książki "O kompozycji w fotografii" Witolda Dederki, potrzebuje waszego wsparcia

Wydawca reedycji książki "O kompozycji w fotografii" Witolda Dederki, potrzebuje waszego wsparcia
Źródło zdjęć: © © [Cezary Dybowski / Youtube](https://youtu.be/Ia6GYVMV9c)
Mikołaj Rożek
16.12.2016 10:51, aktualizacja: 26.07.2022 18:43

O kompozycji i jej zasadach można by napisać stosy książek. Przez wiele lat podręczniki do nauki fotografii były jedynym źródłem fachowej wiedzy. Jedną z najlepiej przygotowanych i wyczerpujących temat pozycji jest książka Witolda Dederki "O kompozycji w fotografii".

Witold Dederko to człowiek-legenda wśród polskich miłośników fotografii. Pochodził z rodziny, w której dziedzina ta była chlebem powszednim. Zarówno dziadek Witolda, Soter, jaki i jego ojciec, Marian, byli bardzo silnie związani z polską sztuką fotografii. Drugi z panów był współzałożycielem Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie, zaraz po zakończeniu II wojny światowej.

Witold Dederko - O kompozycji w fotografii

Rodzinna pasja wciągnęła Witolda w bardzo młodym wieku, najpierw został fotoreporterem mając zaledwie dwadzieścia kilka lat, by później objąć m.in. stanowisko kierownika laboratorium Kodaka w Warszawie. W pewnym momencie został także pedagogiem i wykładał m.in. na łódzkiej Filmówce oraz Technikum Fotograficznym w Warszawie. Lata doświadczeń i pracy, tak samodzielnie jak i z ojcem, pozwoliły Witoldowi wypracować swoje unikalne spojrzenie na fotografię, i przekazać tę wizję kolejnym pokoleniom.

Obraz
© © [Cezary Dybowski / Youtube](https://youtu.be/Ia6GYVMV9c)

W sumie wydał 12 książek traktujących o różnych rodzajach fotograficznych niuansów. Wydawnictwa autorstwa Dederki stanowiły obszerne i kompletne kompendium wiedzy, z którego korzystali fotografowie zarówno zawodowi, jak i zapaleńcy. Celem Witolda było przede wszystkim pobudzenie u czytelnika świadomości fotografowania, zwracania uwagi na aspekty tworzenia obrazu, które często umykają.

Obraz
© [@ Cezary Dybowski / PolakPotrafi.pl](https://polakpotrafi.pl/projekt/wydanieksiazkielementykompozycjifotograficznej)

Cezary Dybowski w 2006 roku powołał do życia Polskie Wydawnictwo Fotograficzne, które ma na celu rozpropagowanie polskich autorów. Własnymi środkami, wydawnictwu udało się wydać już dwie pozycje napisane przez Witolda Dederkę, "Przedmiot rzeczywisty i jego obraz" w 2007 r. oraz "Sztuka fotografowania" w 2009 r. Trzecia i pokusiłbym się o stwierdzenie, najważniejsza książka "O kompozycji w fotografii", utknęła w wydawniczym piekle. Cezary Dybowski zwrócił się za pośrednictwem portalu PolakPotrafi.pl o pomoc w realizacji przedsięwzięcia. Potrzebne jest 16 500 zł, a deklarując zaledwie 50 zł, oprócz honorowego wpisu dziękczynnego wewnątrz książki, dostaniemy nowy egzemplarz "O kompozycji w fotografii".

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)