Wyglądają jak meduzy. Niesamowite zdjęcie chmur zapada w pamięć
Za nami kolejny niesamowity konkurs fotograficzny. Tym razem przyglądaliśmy się najlepszym zdjęciom pogodowym na świecie, które zrealizowano na przestrzeni minionego roku. Niektóre z nich potrafią zatrzymać na bardzo długo, jak fotografie autorstwa Eris Pil z USA.
11.10.2022 | aktual.: 11.10.2022 17:42
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wcześniej, gdy pokazywaliśmy wam kadry ubiegające się o główną nagrodę w konkursie Weather Photographer of the Year, skoncentrowaliśmy się na kadrze autorstwa Emilii Vilamali Benito z Hiszpanii. Kobieta pokazała wówczas zjawisko nazwane widmem Brockenu, z którym związane są liczne przesądy.
Tym razem mamy dla was zbiór zdjęć nagrodzonych w poszczególnych kategoriach oraz główną fotografię całego konkursu. Jury wybrało prace spośród wielu fotografów pochodzących z aż 119 krajów. Królewskie Towarzystwo Meteorologiczne przeznaczyło dla każdego zwycięzcy kategorii 500 funtów, roczne członkostwo w towarzystwie oraz drukarkę mobilną.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W tegorocznym konkursie za najlepsze zostało uznane zdjęcie autorstwa Christophera Isona ukazujące latarnię morską w Newhaven (Wielka Brytania). Zrealizowany w lutym 2022 kadr ukazuje orkan Eunice, który zaowocował ogromnymi falami na oceanie. Te, rozbijając się o molo, były tak wysokie, że przelatywały nawet nad latarnią morską.
Jednak kadrem, który wywołał największe zainteresowanie naszej redakcji, jest zdjęcie autorstwa Eris Pil z Pittsburgha w stanie Pensylwania w USA. 16 czerwca 2022 r. nad Pittsburghiem niebo wyglądało przepięknie. Chmury miały specyficzny kształt oraz kolor – był lekko różowe, a każda składała się z dwóch "części". Niektórym przypominały one meduzy, innym mózgi.
Ta formacja chmur nazywa się mamma (łac. wymię, pierś) lub mammatus. Zgodnie z opisem ekspertów, ich budowa ma przypominać wymię. Układ występuje najczęściej u podstawy chmur Stratocumulus oraz Cumulonimbus. Rzadziej występuje w Cirfrusach, lecz prawdopodobnie tylko wtedy, gdy pochodzą one z Cumulonimbusów.
Aż nie chce się wierzyć, że tak dobre zdjęcie zostało zrealizowane smartfonem. Eris sfotografowała chmury, korzystając z Google Pixel 3 z 2018 r.
Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii