Wygrała z rakiem. Teraz wspiera inne matki swoimi zdjęciami

Wygrała z rakiem. Teraz wspiera inne matki swoimi zdjęciami24.05.2019 12:55
Wygrała z rakiem. Teraz wspiera inne matki swoimi zdjęciami
Źródło zdjęć: © © Giedre Gomes / [Facebook](https://www.facebook.com/picturesbygg/)

Dzień Matki to szczególne święto dla każdej mamy na świecie. Z tej okazji fotografka Giedre Gomes postanowiła okazać wsparcie wszystkim matkom, które chorują na raka, ponieważ wie, jaka trudna jest ta walka. Sama wygrała z nowotworem.

Rak piersi – liczą się badania i wczesna diagnoza

Nowotwory piersi są największym problemem w krajach rozwiniętych i narastają w krajach rozwijających się. W krajach Unii Europejskiej w 2008 roku było już ponad 330 tys. kobiet zdiagnozowanych z tym nowotworem, około 89 tys. zmarło.

Na przestrzeni ostatnich 40 lat zaobserwowano w Polsce znaczy wzrost zachorowań. W 1980 roku było ich 5144, natomiast w 2013 już 17142. 80 proc. występowania nowotworu piersi dotyczy kobiet po 50 roku życia. Prawie połowa ogólnych zachorowań odnotowano u pacjentek między 50, a 69 rokiem życia. Mimo tych statystyk, rak piersi występuje u Polek o 35 proc. rzadziej niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Kobiety, u których stwierdzono zachorowania na nowotwór piersi, są objęte specjalnym programem profilaktycznym. Regularne badania – USG oraz biopsje - są kluczem do szybkiej diagnozy zagrożenia oraz rozpoczęcia leczenia w jak najwcześniejszym stadium choroby.

Hołd dla wszystkich chorych matek

Niewielki projekt fotograficzny jest hołdem dla wszystkich matek, które walczą z rakiem. Giedre Gomes wie doskonale, jak się czują – sama wygrała tę batalie i chce im okazać wsparcie z całego serca. 11 marca 2019 roku kobieta została zdiagnozowana, jako posiadaczka genu, który zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi do 87 proc., a raka jajników do 63 proc., bazując na historii rodziny. Ten sam gen ma Angelina Jolie.

Nawiązując do historii byłej żony Brada Pitta, Giedre również poddała się podwójnej prewencyjnej mastektomii i rekonstrukcji piersi. Chwilę później dowiedziała się, że była już w pierwszym stadium najbardziej agresywnej odmiany nowotworu. Ta kobieta przeżyła wewnętrzną tragedię, ale nie poddała się. Wiedziała, że to jest bardzo ważne, tym bardziej, że straciła babcie i ciocię przez tę okropną chorobę.

Myśl dla dziecka o utracie matki musi być przerażająca. Świadomość matki o tym, że nie będzie mogła się realizować w rodzinie przez chorobę również. Giedre Gomez postanowiła dodać otuchy kobietom chorym na raka piersi, jelit oraz tarczycy, które spotkała na swojej drodze. Chciał im pokazać, że są prawdziwie piękne i zawsze jest ktoś dla nich.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)