Wyjątkowa wystawa prac Dorothei Lange. Zobaczysz tam doskonałe zdjęcia

Wyjątkowa wystawa prac Dorothei Lange. Zobaczysz tam doskonałe zdjęcia

Wyjątkowa wystawa prac Dorothei Lange. Zobaczysz tam doskonałe zdjęcia
Marcin Watemborski
12.08.2020 08:39, aktualizacja: 12.08.2020 10:39

Na pewno kojarzycie zdjęcie Dorothei Lange pod tytułem "Migrująca matka". To i wiele innych prac możecie podziwiać na nietypowej, bo internetowej wystawie zorganizowanej przez kalifornijskie Muzeum w Oakland. To dawka wiedzy i świetna inspiracja.

Muzeum w Oakland w Kalifornii postanowiło oddać cześć doskonałej fotografce – Dorothei Lange. Jako, że jej twórczość była bardzo blisko związana z tym obszarem, to naturalne miejsce dla takiego przedsięwzięcia. Ze względu na pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 zmieniła się forma – wystawa jest ogólnodostępna, bezpłatna i… internetowa. Zaprezentowano tam prace z każdego okresu działalności Lange – od Wielkiego Kryzysu do projektów powojennych. Całość jest dostępna na stronie internetowej muzeum.

Dorothea Lange była amerykańską fotografką dokumentalną, która jest znana ze zdjęć wykonywanych na zlecenie Farm Security Administration w czasie Wielkiego Kryzysu (lata 30. XX wieku). W tym okresie powstało wiele bardzo ważnych zdjęć pokazujących ówczesną codzienność Amerykanów.

Obraz

W 1929 roku Dorothea Lange zaczęła fotografować ludzi na ulicach miast, ukazując konsekwencje kryzysu gospodarczego. W 1934 jej prace zostały przedstawione w Brockhurst Gallery w Oakland i zainteresowały one ekonomistę Paula Schustera Taylora, który zlecił jej realizację materiału na potrzeby artykułu. Rok później Lange i Taylor wzięli ślub.

W 1935 roku fotografkę zatrudnił Roy Stryker i od tamtego czasu robiła zdjęcia na potrzeby Farm Securities Administration. Rządowy projekt miał pomóc zubożałym rolnikom Oprócz Lange, dla FSA fotografowali też: John Collier, Jack Delano, Walker Evans, Theo Jung, Rusel Lee, Carl Mydans, Arthur Rothstein, Beh Shahn, John Vachon oraz Marion Post Walcott. W ten sposób powstało kilkaset zdjęć, które ukazywały się pojedynczo lub seriami w gazetach i czasopismach. FSA organizowało również specjalne wystawy. Mankamentem współpracy było to, że autorzy nie mieli wpływu na sposób wykorzystania, ani późniejsze kadrowanie zdjęć czy ich podpisywanie.

Marzec 1936 roku był przełomowy. Wtedy powstało zdjęcie "Migrująca matka". Zobaczymy na nim Florence Owens Thompson, siedzącą w namiocie wraz z dziećmi. Kobieta pracowała w obozie wędrownych zbieraczy grochu w okolicy Nipomo w Kaliforni.

W trakcie II wojny światowej (1941 r.) Dorothea Lange została pierwszą kobietą w historii, która otrzymała Stypendium Guggenheima, a rok później dołączyła do rządowej agencji War Relocation Authority. Było to o tyle ważne wydarzenie, że zlecenia Fotografki koncentrowały się na dokumentowaniu życiu ludzi w obozie Manzanar w Kaliforni u boku Ansela Adamsa. Te placówki były przeznaczone dla Amerykanów japońskiego pochodzenia.

Dalsza kariera dokumentalistki zaowocowało współpracą z Office of War Information oraz magazynem ”Life”. Po wspólnej realizacji materiału z Anselem Adamsem dotyczącego mormonów, Lange wysłano do Irlandii, gdzie ukazywała mieszkańców wsi. Tak powstał cykl "Irish Country People". Lata 1953-1954 upłynęły fotografce na realizacji wystawy "The Family of Man". Organizował ją Edward Steichen i w 1955 roku została ona oficjalnie otwarta w Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

W późniejszym okresie Dorothea Lange fotografowała dużo swojej rodziny i towarzyszyła mężowi w podróżach po Azji, Południowej Ameryce i Egipcie. Lata 60. XX wieku to czas selekcji do retrospektywnej wystawy poświęconej całej twórczości fotografki. Kobieta zmarła w 1965 roku na raka niedługo po dokonaniu ostatecznej selekcji zdjęć. Wystawa odbyła się w 1966 roku w Museum of Modern Art.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)