Wyjątkowy wschód słońca. Tak wyglądają poranki na Marsie

Tak wygląda poranek na Marsie.
Tak wygląda poranek na Marsie.
Źródło zdjęć: © NASA
Marcin Watemborski

15.03.2023 12:09, aktual.: 20.01.2024 15:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

NASA udostępniła bardzo interesujące i niejako romantyczne zdjęcie. O ile ziemskie wschody słońca są naprawdę zjawiskowe, tak te na Marsie to widok nie z tego świata. Trudno mówić o romantyzmie, gdy dookoła nie ma żywej duszy, a jedynie wiatr niosący piach. Dron Ingenuity sprostał jednak zadaniu.

Jak zapewne pamiętacie, oprócz łazika Perseverance na Marsie jest również dron Ingenuity. Ten drugi nie odbywa częstych lotów i raczej rzadko pojawiają się materiały przez niego dostarczone. Widocznie NASA stwierdziła, że czas to zmienić i podzieliła się ze światem wyjątkowym kadrem.

Na zdjęciu zrobionym podczas 45. lotu Ingenuity na Marsie zobaczymy wschód słońca. Mimo że podróż była krótka, udało się uchwycić zapierający dech w piersi widok. Marsjański helikopter miał kamerę skierowaną 22 stopnie w dół, by obserwować powierzchnię, lecz kadr ułożył się nad wyraz korzystnie. Wszystko to za sprawą wiatru, który podniósł "wzrok" drona.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na kosmicznym zdjęciu krajobrazowym zobaczymy krater Jezero. Ingenuity odbyło podróż z obszarów Zeta do Eta w ciągu 145 sekund. Wysokość lotu wynosiła ok. 12 m, a długość ok. 500 m. To badanie terenu Marsa odbyło się podczas 714. dnia marsjańskiego misji Perseverance i Ingenuity. Kolejne są już zaplanowane.

Dla przypomnienia — dron Ingenuity ma bardzo konkretne zadania. Należy do nich badanie skał na Marsie oraz sprawdzanie miejsc potencjalnego lądowania dla łazików pokroju Perseverance. Misja trwa od 30 czerwca 2020 r. i na tę chwilę nie wiadomo, kiedy się skończy.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)